Atatürk’ün İlk Defa Göreceğiniz Renkli Fotoğrafları

İnternette Atatürk’ün renkli fotoğrafları diye bir arama yaptığınızda tüm sitelerde veya sosyal ağlarda aynı resimleri görürsünüz. Ama bu yazımda iddia ediyorum Atatürk’ün ilk defa göreceğiniz renkli fotoğrafları mevcut. Çünkü bu fotoğrafları ben renklendirdim.

Bu albümü oluştururken dikkat ettiğim nokta Atatürk’ün bilinmeyen fotoğraflarını renkli hale getirmek oldu. Çünkü web sitelerinde dolaşan fotoğrafların veya resimlerin tek elden çıkmış gibi aynı olması beni üzüyordu. Bunun için Atamızın daha az bilinen fotoğraflarını toplayıp sizlerle paylaşmak istedim. Bu fotoğrafları isteyen istediği gibi kullanabilir. ( ama kaynak belirtirseniz çok sevinirim )

Aslında yıllardır böyle bir planım vardı ama teknoloji izin vermiyordu. Şuandaki yapay zeka teknolojisi ile istediğimiz fotoğrafları ve resimleri gerçeğe yakın bir şekilde renklendirebiliyoruz. Gerçi bu teknoloji şuanda ücretli bir şekilde hizmet veriyor. Neyse ben Atatürk ‘ün siyah beyaz fotoğraflarını renklendirmek için myheritage uygulamasını kullandım. Renklendirme ve düzenltme işlemlerini yapay zekaya yaptırsam bile bu çalışma benim saatlerimi aldı arkadaşlar. Şunuda belirtmek isterim bu tür resim ve fotoğraf iyileştirme veya renklendirme işlemlerini photoshop gibi proğramlar aracılığıyla daha iyi şekilde yaptırabilirsiniz.

Fotoğrafların siyah beyaz hallerinin bir çoğunu Yeditepe Üni. Atatürk Fotoğrafları Albümü kısmından indirip renklendirdim. Diğer siyah beyaz resimleri internet sitelerinden toparlayıp renklendirdim arkadaşlar. Ayrıca Atatürk’ün daha önce renklendirilmiş fotoğraflarınıda bu albüme ekledim. Yani bu albüm gerçek Atatürk fotoğraflarından oluşturulmuştur.

Atatürk'ün renkli fotoğrafları
Atatürk’ün Renkli Fotoğrafları

Atatürk Foroğraf Albümümüz şuanlık 83 adet fotoğraftan oluşmaktadır. Dosya boyutu 97 mb ‘tır arkadaşlar onun için yadex disk ‘e yükledim. Aşağıdaki verdiğim linkten kolayca indirebilirsiniz.

Atatürk’ün İlk Defa Göreceğiniz Renkli Fotoğrafları İndirmek: https://disk.yandex.com.tr/d/HNxhU9_O9L61bg

Atatürk’ün Yüksek Çözünürlüklü Fotoğrafları İçin: https://disk.yandex.com.tr/d/mgogIHIpNdFMTQ

Atatürk Fotoğraf Albümü PDF olarak indirmek için: https://disk.yandex.com.tr/i/ne9A1iOrTaS0pg

Sizinde elinde Atatürk ile ilgili yüksek çözünürlüklü fotoğraflar veya kendi çalışmalarınız olan resimler mevcutsa yorum kısmından yada iletişim sayfamızdan bana ulaşabilrisiniz. Bu güzel çalışmayı el birliği ile dev bir arşive dönüşterebiliriz. Ayrıca Atatürk ‘ün önerdiği kitap Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını incelemek için buraya tıklayarak bakabilirsiniz. profesorungunlugu.com Atatürk ‘ün izinde…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.