Salak Demek Hakaret mi? (Yargıtay Kararı)

Salak demek hakaret mi? Birine salak demek suç mu? yada Salak kelimesi hakaret midir? diye eminim bir çok kişinin bu konuda kafası karışıktır. Yargıtay bu kafa karışıklığını verdiği karar ile sonuçlandırdı arkadaşlar.

Salak Demek Hakaret mi
Salak Demek Hakaret mi?

Salak Ne Anlama Gelir?

Öncelikle salak diye kime denir ona bakalım? Anlamı, giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan kimseye deniyormuş arkadaşlar.

Bakınız: Eşit İşe Eşit Ücret Yargıtay Kararı

Birine Salak Demek Suç mu?

Yargıtay 4. Ceza Dairesinin verdiği kararar göre salak demek hakaret anlamı içerdiğinden suç olarak kabul etti. Her şeyden önce yargıtay bu kararı hangi olaydan verdi ona bakalım. Bir genç, tartıştığı kişinin telefonuna ”Hahahahha salak” ifadesini kullanarak mesaj atmış. Bunun üzerine hakarete uğradığını söyleyen kişi genci savcılığa şikayet ediyor. Savcının hazırladığı iddianame ile ”Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçundan 4. Asliye Ceza Mahkemesine dava açılmış. Sonuç olarak 4. Asliye Mahkemesi sanığın beraatine karar vermiş.

Bunun üzerine davacı temyize gitmiş ve Yargıtay 4. Ceza Dairesi ‘Salak’ ifadesini hakaret sayarak kararı bozmuş. Kararda, “SMS ile mağdura atılan ‘Salak’ şeklindeki sözün, muhatabın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğu ve hakaret suçunu oluşturduğu gözetilmeden, yasal ve yerinde olmayan gerekçeyle beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir” denilmiş.

Sonuç olarak internette, sosyal ağlarda veya birine karşı salak derken iki kere düşünün derim. Çünkü hakaret suçunun basit cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Ancak bu suçu nitelikli işlerseniz cezası 1 yıl ile 2 yıl arasındadır. Birde üstüne hakareti alenen işlerseniz ceza 1/6 oranında ayrıca arttırılacaktır.

Hakaret ile ilgili kanun maddesi: https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5237.pdf
Ayrıca bir bilene sormak isterseniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.