AVM ve Zincir Marketlere Yeni Yasal Düzenleme

AVM ve Zincir Marketlere yeni yasal düzenleme yapılacakmış. Bu düzenleme ile küçük esnaf ve mahalle bakkallarının korunması hedefleniyormuş. Yasal teklifte bir çok öneri var arkadaşlar. Tabi bunların kaçı kabul edilir ve yasallaşır bilemeyiz. Ama maddelerden çoğu kabul edilecektir diye düşünüyorum.

AVM ve Zincir Marketlere Yeni Yasal Düzenleme

Hazırlanan bu yasa taslağıda önümüzdeki hafta meclise gelecekmiş. Hızlarına bakılırsa, bu konuda çok şikayet olmuş sanırım. Tabi zincir marketler yasası ne zaman çıkacak tam belirli değil. Ama Marketlerde yeni düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek derseniz meclisten geçtiği an yasalaşacaktır.

AVM ve Zincir Marketlere Yeni Yasal Düzenlemedeki Maddeler

 • Zincir marketlerde sigara satışı olmayacak.
 • Pazar günleri ya kapalı olacaklar yada belirli bir saatten sonra açılacaklar.
 • Elektronik eşya satılmayacak.
 • Mobilya ürünleri satılmayacak.
 • Beyaz eşya ürünleri satılamayacak.
 • Mahalle bakkallarının 200 metre yakınına zincir market açılamayacak.
 • Aynı sokakta aynı market zincirinden birden fazla şubesi olamayacak. Ama market bulvar üzerindeyse iki market arasında en az 2 kilometre olacak.
 • Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak.
 • Zincir marketlerin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi bir standart belirlenecek.
 • AVM ‘ler arası 5 km. mesafe olacak.
 • AVM ‘ler belirlenen bir gün kapalı olacak.

Evet yasa tasarında bu maddeler varmış arkadaşlar. Maddelere baktım hepsi bakkalı korumak için doğru karar gibi gözüküyor ya tüketici açısından doğru kararlar mı? Mesela mahalle bakkalını korumak için market zincirlerine darbe vurmak doğru karar mı bilemedim açıkçası. Çünkü herkes bilir bakkalları 1 kişi yada 2 kişi idare ediyor ki bunlar aynı aileden oluyor. Bunun yanında marketlerde en az 4-5 kişi çalışıyor.

Ayrıca tüm ürünleri bir yerden almak tüketici için inanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Ya da bir ürün için birden fazla çeşit olanağını görebilmek ve fiyatlarını karşılaştırabilmek. Bu 3 harflilerin en ucuzunu alabilmek gibi yararları var. İnternetin 3 harflisi de profesorungunlugu.com ‘dur. 🙂

Bakınız: Hangi Market Ne Kadar Ceza Aldı?

Maddelerin arasında bulunan ”Nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak.” ve ”Elektronik eşya satılmayacak.” ikisi yanyana geldimi büyük sıkıntı olacaktır. Bu yasakların iyi düşünülüp tüketici açısından çok detaylı şekillenmesi lazım. Örneğin kulaklık, şarj aleti, hafıza kartları, klavye-mause gibi ürünlerin ne zaman bozulacağı belli olmayan önemli elektronik aletlerdir. Bun ürünleri köy bakkalının satacağını düşünmüyorum şahsen, bu 5-10 Tl ‘lik ürünleri almak için köydekiler ya merkez ilçeye gidecek yada internetten sipariş verip 1 haftada gelmesini bekleyecek.

Diğer bir madde ”Mobilya ürünleri satılmayacak.” bununda tüketiciye göre şekillenmesi lazım. Zincir marketler tamam oturma grubu satamasın ama bir bilgisayar veya ders çalışma masası satabilsin. Çünkü mobilya firmaları bu ucuz ürünler için çok uçuk fiyat istiyorlar. Ama üç harfliler çok ucuza getirip halka ulaştırabiliyorlar.

Olması Gereken

Kısacası belirli bir nüfus sayısına göre zincir marketleri açmamak bence yanlış karar olacaktır. Bunun yerine detaylı ürün kısıtlaması getirilmelidir. Mesela bu marketlerde çivi, kapı kolu, silikon, uhu, defter, kalem çeşitleri gibi ufak ama ayrı ayrı iş kollarını etkileyen ürünler satılmasın. Çivi, silikon alacak kişi nalbura gitsin, defter ve boyama kalemi alacaklar kırtasiyeye gitsin.

Yada nüfusu 5 bin kişiden az olan yerlerde teknoloji marketi yoksa bu zincir marketler her türlü elektronik eşya satabilmeliler. Aynı şekilde bu yerde mobilya firması yoksa her türlü mobilyayı satabilmeliler. Ya da köy veya mahalle bakkalına bu satırtmadığın ürünleri sattırma zorunluluğu getireceksin. Yoksa 1 kişiyi korumak için tüketici madur olacaktır.

Diğer bir önerimde zincir marketler cumartesi saat 11.00 ‘da açılıp 17.00 ‘da kapanması ve pazar günleride komple kapanması olacaktır.

Ek olarak bu maddelerin hepsi %100 olarak tüketiciyi ilgilendirmektedir. Onun için e-devlet üzerinden her maddeyi oylamaya açılabilir diye düşünüyorum. Genede son kararı meclis versin ama ön bilgi için çok güzel bir uygulama olacaktır.

AVM ve Zincir Marketlere yeni yasal düzenleme hakkındaki sizin fikirleriniz nelerdir arkadaşlar?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.