Windows Kişisel Bilgisayarınızı Korudu Hatasının Çözümü

Windows kişisel bilgisayarınızı korudu diye uyarı alan kişiler panik yapmasın arkadaşlar. Bu sorun her setup.exe yüklediğinizde karşınıza çıkabilen ama çözümü bir o kadarda basit bir hatadır. Bu hata Windows ‘un SmartScreen özelliğinden kaynaklanan bir güvenlik uyarısıdır.

Windows Kişisel Bilgisayarınızı Korudu Hatası

Windows Kişisel Bilgisayarınızı Korudu Hatasının Çözümü

Bilgisayarınıza 3. Parti bir program veya oyun yüklemeye çalıştığınızda ”Microsoft Defender SmartScreen tanınmayan bir uygulamanın başlamasını engelledi. Bu uygulamayı çalıştırmak bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye sokabilir.” diye bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu ikaza Windows 10 kullanıcıları olarak her ne kadar hata desekte bu Windows ‘un bir güvenlik uyarısıdır.

Bilgisayarınıza her program ve oyun yüklemek istediğinizde bu uyarı ile karşılaşmak istemeyen arkadaşlar olabilir. Onun için geçici bir çözüm değil kalıcı çözümü sizlere anlatacağım. Ama geçici çözüm arayanlar uyarının altınta ”Ek Bilgi” yazar ona tıkladığınızda, altta ”Yide de çalıştır” butonu çıkar. Eğer ona tıklarsanız sadece o yüklemek istediğiniz program veya oyunu yükleyecektir.

Windows 10 SmartScreen Kapatma ( Resimli )

Aşağıdaki adımları sırası ile takip ederseniz Windows Defender SmartScreen kapatma-açma işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz arkadaşlar. Bu arada benim pc ‘de windows 10 yüklü olduğu için ona göre anlatım gerçekleştirdim. Ama Windows 8 veya 7 olsun SmartScreen ayarları aşağı yukarı benzerdir.

  1. Arama kısmına ”Windows Güvenliği” yazıp çıkan uygulamaya tıklayın,
  2. Açılan pencerede ”Uygulama ve tarayıcı denetimi” sekmesine tıklayın,
  3. Açılan pencerede ”Geçmiş temelli koruma ayarları” kısmına tıklayın,
  4. Son olarak karşınıza çıkan ”Uygulamaları ve dosyaları denetleyin”, ”Microsoft Edge için SmartScreen” kısımlarındaki ”Açık” konumunu ”Kapalı” konuma getiriniz.

Sonuç olarak bu ayarları yaptığınız zaman artık Windows kişisel bilgisayarınızı korudu şeklinde bir uyarı veya hata almayacaksınız.

YORUMLAR

  1. Bende SmartScreen olmadığı için midir bilmiyorum ama böyle bir uyarı ile karşılaşmadım hiç.

    Böyle bir sorunla boğuşanlar için gayet açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.

    1. Windows 10 kullanıyorsan kesin vardır abi. 🙂 Yorumun için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.