Can Dostum – Good Will Hunting Film İncelemesi

Bugün Can Dostum – Good Will Hunting film incelemesi yapacağım arkadaşlar. Bu incelemede Can Dostum – Good Will Hunting filmin konusunu, imdb puanı, filmin bütçesini ve ne kadar kazanç sağladığı gibi bir çok bilgi vereceğim. Ayrıca film hakkında olumlu-olumsuz eleştirilerimi nedenleriyle birlikte açıklayacağım.

Can Dostum - Good Will Hunting Film İncelemesi

Can Dostum – Good Will Hunting Konusu

Will Hunting, koruyucu aile sisteminde büyümüş ve bu aileler tarafından devamlı şiddet görmüş biri. Aynı zamadada kendiside bir suç makinasıdır. Bir gün bir üniversitede hademelik yaparken Matematik Profesörü olan Stellan Skarsgaard ‘in dikkatini çekmiştir. Will aslında bir dahidir ama bu zekasını doğru kullanabilecek mi?

Can Dostum – Good Will Hunting Fragmanı

Can Dostum – Good Will Hunting Oyuncuları

 • Will = Matt Damon (hangi filmini saysam bilemedim Marslı, Köstebek filmleri aklıma ilk gelenler oldu.)
 • Chuckie = Ben Affleck (en son Adalet Birliği filminde görmüştünüz.)
 • Lambeau = Stellan Skarsgård (Yenilmezler ve Thor serilerinde hatırlarsınız.)
 • Sean = Robin Williams (oynadığı filmleri size yazmak bile istiyorum.)

Good Will Hunting Aldığı Ödüller

Can Dostum – Good Will Hunting Film Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz A.B.D yapımı olup, Miramax tarafından 1 Aralık 1997 tarihinde yayınlanmıştır. Filmin süresi 2 saat 6 dakikadır. Filmin orijinal adı Good Will Hunting ‘dir. Can Dostum filminin bütçesi 10 milyon dolardır ama gişede 225+ milyon $ kazanmıştır. Film Dram ve Romantik türü içermektedir. Ayrıca Good Will Hunting Netflix olarak aratanlar şuan için film Netflix ‘te yok.

Filmimiz o sosyal ağlarda dolanan meşhur sahne olan genç bir hademenin tahtada yazılı olan matematik formülünü çözmesi ile başlıyor. Aslında filmin sadece 1-2 video ile popüler olması beni üzüyor. Çünkü Robin Williams ile olan sahneler daha dramatik ve daha düşündürücü. Örneğin Sean ve Will ‘in bir parkta banktaki konuşma sahnesi muhteşemdi. Bu sahnenin üzerine kitaplar yazılabilir.

Ölü Ozanlar Derneği filmini veya kitabını okudunuz mu bilmiyorum ama Robin Williams bu filmdede benzer bir rolü üstlenmiş gibi. Filmi hayatınıza yerleştirirseniz eminim bir noktadan sizi yakalayacaktır.

Filmin bir çok sahnesinde sistem eleştirisini görebilirsiniz. Bunlardan en iyisi ve bence günümüzü anlatan bir sahneyi görmek isterseniz filmin 1 saat 28 dakikasını izlemenizi isterim.

Filmin senaryosu ve oyunculukları hakkında yorum yapmak istiyorum. Çünkü yukarıda filmin aldığı ödüllere bakmanız yeterlidir. Sonuç olarak Profesorungunlugu.com internetin dahisidir.

Can Dostum – Good Will Hunting Filminden Alıntılar

 • Sevmek, pişmanlık duymamaktır.
 • Yaşayacağın kötü günler, yaşamış olduğun iyi günleri farketmeni sağlar.

Good Will Hunting Filmi Hakkında Bilinmeyenler

 • Robin Williams öldükten sonra, Matt Damon’la Baston Halk Bahçesindeki sohbet sahnesinin bulunduğu bank, bir anma yeri haline geldi; insanlar banka çiçekler, alıntılar ve çeşitli eşyalar bıraktı. Williams ‘ın anısına bankın yanına bir heykel dikilmesi için bir dilekçe vermişler.
 • Sean karısının osuruk olayını anlatırken, bu satırlar Robin Williams tarafından doğaçlama olarak söylenmiş. Bu yüzden Matt Damon çok gülmüş. Sahneyi dikkatli izlerseniz kameranın biraz sallandığını fark edebilirsiniz, çünkü kameramanda sahneye gülüyordu.
 • Matt Damon ve Ben Affleck, senaryoları için doğru stüdyoyu seçmek için senaryonun altmışıncı sayfasına Will ve Chuckie arasında hiç yoktan var olan bir seks sahnesi yazmışlar. Götürdükleri tüm büyük stüdyolar bu sahneden bahsetmemişler bile. Ama Harvey Weinstein ile Miramax’ta buluştuklarında, “Senaryoyla ilgili sadece bir tane büyük notum var. Altmışıncı sayfada, her ikisi de heteroseksüel erkekler olan iki başrol oyuncusunun seks sahnesi var. Bu da ne böyle?” demesi üzerine bu stüdyo ile anlaşmışlar. Daha sonra Damon ve Affleck, senaryoyu kimin okuyup kimin okumadığını göstermek için o sahneyi özellikle oraya koyduklarını açıklamışlar.
 • Robin Williams ve Matt Damon, filmdeki Halk Bahçesindeki banktaki sahneyi çekerken, parktaki tek insanlar onlarmış gibi oyunculuk sahneliyorlar. Ama o sahneyi tam 3.000 kişi izlemiş.
 • Eski bir Harvard öğrencisi olan Matt Damon, başlangıçta ana karakterin fizik dahisi yapmayı amaçlamış. Ama daha sonra ana karakterin bir matematik dehası olmasına karar vermiş.
 • Çalıştıkları inşaat şirketinin tabelasında yazılı olan telefon numarası, Matt Damon’ın Cambridge’de liseye giderken çalıştığı Woburn, Massachusetts’teki bir inşaat şirketinin gerçek telefon numarasıymış.
 • Sean odasında bulunan resmi, filmin yönetmeni Gus Van Sant boyamış.
 • Ben Affleck, bu film için En İyi Orijinal Senaryo Akademi Ödülü’nü kazandığında yirmi beş yaşındaydı ve bu onu ödülü kazanan en genç kişi yaptı. Matt Damon yirmi yedi yaşındaydı ve En İyi Orijinal Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanan en genç ikinci kişi oldu. 🙂
 • Ben Affleck bir dergiye, kendisi ve Matt Damon’ın Sean Maguire bölümünü Morgan Freeman veya Robert De Niro’yu düşünerek yazdığını belirtti.

SONUÇ: Filmi ailecek izleyebilirsiniz. Can Dostum – Good Will Hunting imdb puanı 8.3 ‘tür.( 883+ bin kişi oy kullanmış ). Filme benim puanım 8.5‘tir. Bu arada Can Dostum – Good Will Hunting film İncelemesi ‘ni umarım beğenmişsinizdir.

16 Kasım 2017

Ayla Filmi

YORUMLAR

 1. Film hakkında bilinmeyenler bölümü çok iyiydi. Hele o bankın anma yeri olması.

  1. Cem hocam güzel yorumunuz için teşekkürler. Aynen filmdeki en güzel sahnelerden biriydi bencede.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.