Deplasman Golü Kuralı Kalktı mı?

UEFA, ”Deplasman golü kuralı kalktı mı?” ve ”Deplasman golü avantajı kalktı mı?” sorularının yanıtını çok net şekilde verdi. UEFA deplasman golü kuralını, 2021/22 sezonundan itibaren tüm kulüp müsabakalarından kaldırdı. Bunun yerine skorlar eşit olduğu taktirde 15’er dakika 2 uzatma eğer eşitlik değişmezse penaltılar olacak.

Deplasman Golü Kuralı Kalktı mı?

İlk defa UEFA ‘nın aldığı bu kararı destekliyorum. Hatta bu karar için çok geç kalınmıştır. Çünkü deplasman golü avantajı olan takım, 2. Maçta oyunu yavaşlatmak için elinden geleni yapıyordu. Buda oyunun seyir zevkini düşürüyordu. Bu karar ile bunun önüne geçilmiştir.

Deplasman Golü Kuralı Nedir?

Çift maçlı eleme sistemiyle oynanan turnuvalarda eşitliği bozmak için kullanılan bir eleme yöntemidir. Deplasman golü kuralına göre, iki maç toplamında sonuçlar eşitse, deplasmanda daha fazla gol atan takım maçı kazanır. Bu kural yüzünden halk arasında ”Deplasman golü kaç sayılır?” diye bir belirsizlik oluşmuştur. Hatta çevrenizde “deplasmanda atılan goller iki gol sayılır” diyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu lafların sebebi bu kuraldır.

Deplasman golü kuralı ne zaman çıktı?

Deplasman golü kuralı, ilk olarak 1965-66 UEFA Kupa Galipleri Kupası ‘nda Budapest Honvéd – Dukla Praha arasında oynanan maçta uygulanmıştır. Daha sonra Fuar Şehirleri Kupası ‘nda 1966-67’de, Şampiyon Kulüpler Kupası 1967-68 ‘de uygulamaya başlamıştır. Bkz.

Türkiye ‘de deplasman golü kuralı kalktı mı?

Deplasman golü kuralı Süper Lig ‘de de uygulanan bir kuraldır. UEFA ‘nın almış olduğu bu karar sanırım en kısa zamanda tüm ülkelerin liglerinde de etkisini gösterecektir. Benzer şekilde ülkemizde de deplasman golü avantajı ‘nın kalkacağını düşünüyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.