Rurouni Kenshin İzleme Sırası

Rurouni Kenshin serisi için ”Rurouni Kenshin İzleme Sırası” yapmak zorunda kaldım. Çünkü internette çok karışık bilgiler dolanmakta. Karışıklığı çözmek için Rurouni Kenshin filmlerini tarihlerinine göre sıraladım.

Peki Kenshin neden bu kadar karışık? Çünkü manga çok eski arkadaşlar (1994) mangadan animeye çevrildiğinde aralara 2 tane OVA girdi. Üstüne filmler çekilince ve filmlerin vizyona girme tarihleri arasındaki yıllar uzadıkça doğal olarak kafalar karıştı.

Rurouni Kenshin İzleme Sırası

Rurouni Kenshin Serisi Kaç Film?

Rurouni Kenshin, ilk önce aynı adlı manga serisinden animeye çevrilmiştir. Daha sonra anime serisinin ilk filmi 2012 yılında beyazperde ‘ye aktarılmıştır. Arkasına 2014 yılında iki film birden gelmiştir. Son olarak 2021 yılında film final yapmıştır. Kısacası seri toplamda 4 adet filmden oluşmaktadır.

Diğer film,dizi ve animelerin –> İzleme Sırası <– için tıklayınız.

Rurouni Kenshin Film Serisi İzleme Sırası

 • Serinin final filmi ile birlikte 2021 yılında Rurouni Kenshin: Başlangıç filmi çıktı. Burada Katil Battosai nasıl olduğunu göreceksiniz. Serinin diğer filmlerinden olayların başlangıcına atıflar olduğu için ilk bu filmi izlemeniz lazım.
 • İlk film Rurouni Kenshin 1: Kökenler (<–detaylı inceleme için tıkmanızı öneriyorum) (Orijinal adı Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan) – 25 Ağustos 2012
 • İkinci film Rurouni Kenshin 2: Kyoto Cehennemi (<–detaylı inceleme için tıkmanızı öneriyorum) (Orijinal adı Rurouni Kenshin: Kyoto Inferno) – 1 Ağustos 2014
 • Üçüncü film Rurouni Kenshin 3: Efsanenin Sonu (<–detaylı inceleme için tıkmanızı öneriyorum) (Orijinal adı Rurouni Kenshin: The Legend Ends) – 13 Eylül 2014
 • Dördüncü ve son film Rurouni Kenshin 4: Final (<–detaylı inceleme için tıkmanızı öneriyorum) (Orijinal adı Rurouni Kenshin: The Beginning) – 4 Haziran 2021

Yukarıdaki sıralama haricinde film izleme sitelerinin bazılarında Rurouni Kenshin Part 1-2-3-4 diye sıralama yapmışlardır. Örneğin Rurouni Kenshin Part 2 – Kyoto Inferno diye adlandırmışlar. Yada direk film isimleri olmadan Rurouni Kenshin 1-2-3-4 diye sıralama yapmışlar.

Ben size orijinal adları ve Türkçe adları ile sıralamasını yaptım arkadaşlar. Umarım Rurouni Kenshin İzleme Sırası size kolaylık sağlamıştır.

Rurouni Kenshin Filmini Nereden İzleyebilirim?

18 Haziran 2021tarihine kadar beklemeniz lazım arkadaşlar. Çünkü 18 Haziranda Rurouni Kenshin film serisi Netflix ‘te yayınlanacaktır. Hem görüntü hemde alt yazı olarak daha kaliteli izlemenizi öneririm.

YORUMLAR

 1. Bana göre İzleme sırası:

  1. Samurai X Ova : Tsuioku Hen (Trust & Betrayal) (Kenshin’in Battusai oluşu. Preleud diyebiliriz)

  2. Rorouni Kenshin Tv (Mangadan bağımsız konular içerdiği ve çizim tarzı yüzünden ben pek sevmiyorum. Ancak özellikle ilk iki sezonu izlenmeli. Eğer izlenmez aşağıdaki Oav’a geçerseniz kopukluk olacağı kesin.)

  3. New Kyoto Arc : En yeni oav, live action movie 2’yi anlatıyor. İzlenmeli

  4. Samurai X Ova 2: Seisō hen (Reflection) (Oav)

  Live Action Filmler:

  Filmler ayrı kategoride değerlendirip izlenmeli. Yapım sırasını takip etmeniz yeterli. Bu yıl gösterime girecek olan 4. ve 5. Film aslında Samurai X Ova : Tsuioku Hen’i ve Samurai X Ova 2: Seisō hen’i içeriyor. Mangaya bağlı kalırlarsa animelerde olmayan bazı şeyleri de görebilmeyi umuyorum tabii.

  1. Aydınlatıcı yorumuzun için teşekkürler. Siz sıralamaya anime ve ova ‘ları da dahil etmişsiniz. Filmini beğenenler sizin yorumunuzdan yola çıkıp animeye başlayabilirler güzel olmuş.

   Ama benim bildiğim 4 adet film çekildi. Son filmi final 21 nisanda vizyona girdi. Hatta 18 haziranda netflix ‘te hepsi yayınlanacak. Sizin bahsettiğiniz 5. Film hangisi?

   1. Netflix de 5 film var kökenlerden önce başlangıç diye bir film var 😀

    1. o serinin öncesini anlatan bir film. Final filminden sonra yayınlandı. İlk sıraya ekledim. Uyarınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.