Tüm Vücuda İğne Batıyor gibi Olması

5 Haziran Cuma günü tüm vücuda iğne batıyor gibi olması, vücutta karıncalanma, vücutta kaşıntı, vücutta kızarıklık ve kabarma gibi şikayetlerle gözümü açtım. Daha doğrusu açamadım çünkü sol gözüm şişkinlikten açılmıyordu. Ayrıca yüzümün ve vücudumun her yerinde şişlik ve kabarcıklar mevcuttu.

Tüm Vücuda İğne Batıyor gibi Olması
Belirtiler

Daha bitmedi vücutta kırmızı lekeler kaşıntılı şekilde baş gösteri. Tarif etmek gerekirse bacaklarımda, kollarımda, sırtımda ve karın bölgemde böyle küçük küçük kırmızı lekeler çıktı. Hani beyaz tenli biri denize girer ve tüm vücudu pembe bir renk alır ya öyle düşünün. Ayrıca tüm vücudumu yanıyormuş gibi hissediyordum. Bunun yanında özelliklerde bacaklarda kaşındı had safhadaydı. Şöyle ki derimi yırtacakmış gibi kaşınıyordu. Batma şeklinde kaşıntı atağı diyebiliriz.

Bunlarda yetmezmiş gibi gene tüm vücudumda karıncalanma ve dikenlenme hissediyordum. Sanki her yerime iğneler batıyordu. Bunlar gerçekleşirken de sanki elektrik çarpıyormuş gibi hissedip acı çekiyordum. Tüm bu saydığım belirtiler sadece 1 gün içerisinde ortaya çıktı. Normalde zaten Alerji ve İmmünoloji bölümünde tedavi gören alerjik bünyeli biriyimdir.

Kendi kendime ”her zamanki gibi bir şeylere alerjik reaksiyon gösteriyorum” dedim. Hemen doktorumun önceden yazdığı alerji haplarımı içtim. İlaçlarımı içtim ama geçen zaman zarfında belirtilerim azalmadı hatta arttığını gördüm. İşte o zaman bu ”her zamanki” dediğim alerjienlerden biri olmadığını anladım. Birde iki kat çıkınca yoruluyordum.

Ertesi gün ilk işim Dahiliye polikliniğine muayene olmak oldu. Dahiliye doktoru vücudumu görür görmez alerjik bir durum olduğunu anladı ve kan tahlillerimi istedi. Aslında ilk önce yorulma ve elektrik çarpmaları gibi belirtilerden dolayı potasyum eksikliği diye düşündüm. Ama kan tahlillerim sonuçlanınca tüm değerlerimin normal olduğunu görünce bu şıkkı eledim.

Sonuçlarımda sadece CRP değerim (6.99) hafif yükselmişti. Dahiliye doktorum bunun vücudundaki ödemden kaynaklandığını söyledi ve Alerji ve İmmünoloji polikliniğine muayene olmamı önerdi.

Vücutta Karıncalanma, Kaşıntı, Kızarıklık ve Kabarma

Aynı gün Alerji ve İmmünoloji polikliniğine sıra alıp muayene oldum. Doktorum daha vücudumu görüp, belirtileri saymaya başlar başlamaz ”sen kabuklu deniz ürünleri yedin mi?” diye soru sordu. O zaman beynimde şimşekler çaktı. Çünkü belirtiler çıkmadan bir gün önce 1 kiloya yakın midye yemiştim. Ondan önceki günde arkadaşlarla balık restaurantında karides yemiştim.

Bunları doktor hanıma anlatınca direk Ürtiker (Kurdeşen) teşhisi koydu. Antihistaminik ilaçlarımı değiştirdi ve iki adet iğne yaptırdı. Üstüne uyarı olarak ”bu günlerde Marmaradan gelen midyelerin zehir saçtığı ve yenmemesi” gerektiğini söyledi. Evet yediğim deniz ürünlerinden dolayı kurdeşen olmuştum. Daha sonra internette yaptığım ufak bir arama sonucunda kurdeşen nedir? Kurdeşen belirtileri nelerdir? hepsini öğrendim. Hatalığın belirtileri sanki beni anlatıyordu. 🙂 profesorungunlugu.com internetin kurdeşenidir. 🙂

Ürtiker (Kurdeşen) Tedavisi

Kurdeşen tanısı koyan doktorum Bilaxten adında bir antihistaminik ve iğne tedavisi başladı. İlk iki güne göre iyileşme görüldü. Vücutta iğne batması hissi ilk gün geçti. Vücudumda çıkan kırmızı lekeler azaldı ama tamamen geçmedi. Şuan tek sorun kaşıntı. Bacaklarım ve kollarım hala çok kaşınıyor. Kaşıntının çözümünü buldum vücudu serin tutmak arkadaşlar. Eğer serin tutarsanız kaşıntı resmen yok oluyor. Birde direk güneş ışığına maruz kalmayın. Son olarak 6 ay deniz ürünleri yemem yasaklandı. 😉

Sonuç olarak illet bir hastalık ve sizi günlük işlerinizden mahrum bırakabiliyor. Ayrıca geceleri uyku düzeniniz bozuluyor. Eğer sizde tüm vücuda iğne batıyor gibi olması durumunda direk doktora başvurun. Kendi başınıza ilaç almayın.

YORUMLAR

  1. Teşekkürler batma hissi acı veriyor mu?

    1. Olmaz mi ya suan aynı durumdayım lakin ben deniz ürünü yemedim denizde yüzdüm ama deniz çok pisdi o yuzden şüpheleniyorum bende 1 aydir bu sekildeyim klimanin karsisinda yatıyorum tez zamanda bende doktora basvurucam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.