Açıköğretim ile Örgün Eğitim Arasında Fark Var mı?

Açıköğretim ile Örgün Eğitim arasında fark var mı? yada AÖF diploması örgün eğitimle denk mi? Bu sorular yıllardır soruluyor ama cevap değişmez. İki eğitim sistemi ve diplomaları eşit haklara sahiptir. Ama kimse buna inanmıyor.

Bu sefer Danıştay tarafındanda bu dediklerimiz onaylanmıştır. Olay şöyle gerçekleşmiştir. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Programından mezun olan bir kişi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce düzenlenen suni tohumlama kursuna katılmak istemiş. Ancak bu kişinin başvurusu “örgün eğitim” mezunu olmadığı gerekçesiyle reddedilmiş. Bunun üzerine vatandaş, suni tohumla faaliyetlerini düzenleyen yönetmelikte yer alan “örgün” eğitim kelimesinin iptali için Danıştay’a dava açmış.

Dava sonucuna göre Danıştay 10. Dairesi, yönetmelikte yer alan “örgün” kelimesini iptal etti. Verilen karar açıklamasında, söz konusu tamamlama eğitimlerine açık eğitim mezunlarının alınmamasının eşitlik ilkesine aykırılık oluşturacağı belirtilmiştir.

Açıköğretim ile Örgün Eğitim Arasında Fark Var mı?
Eğitim hakkı eşittir

Açık Yükseköğretim Yönetmeliği

Aslında böyle bir davaya bile gerek duyulmaması lazım. Çünkü 17860 sayılı Resmi Gazete ‘nin 13. maddesine göre;

”Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar.”

Görüldüğü gibi kendinize göre yorumlayabileceğiniz ucu açık bir kanun maddesi değil. Demek istenen çok açık ve net ifade edilmiştir. Ama kanun tanımayan bazı kişiler kendilerine göre başvuru şartları ekleyebiliyorlar. Neyseki mahkemelerimiz olaya hemen el atıyor.

Açıköğretim ile Örgün Eğitim Arasındaki Fark

Arkadaşlar eğitim ve diplomasi bakımından aralarında hiçbir fark yoktur. Ama ufakta olsa eğitimle alakalı olmayan farklar mevcuttur. Bu farkları kesinlikle ciddiye almayın. 🙂

  • Örgün eğitim alan kişiler derslerini uygulamaları olarak, sınıf içinde görürler. AÖF ‘ler istediği yerde. 🙂
  • Örgün eğitim alan kişilerin sınıf arkadaşları olur. Yada başka bölümlerden arkadaş çevresi edinebilirler. Tabi bu kişinin tamamen kendisine bağlıdır.
  • Örgün eğimde kendi evinize çıkabilirsiniz. AÖF okuyanlar kendi evlerinden rahatına bakabilirler.

Açıköğretim mi örgün mü? Sorusunun net cevabı yoktur. Çünkü kişi nereden mezun olursa olsun, kişinin kendisini ne kadar geliştirdiği önemlidir.

Açıköğretim ve Örgün Eğitim Diploması Arasındaki Fark

İki diploma arasında bir fark yoktur. AÖF mezunlarının diplomasında İstanbul Üniversitesi ve mezun olduğunuz bölümünüzün ismi yazacaktır. Diplomada Açıköğretim veya Örgün eğitim diye bir yazı yazmayacak. Çünkü tekrar ediyorum ikiside kanunlar önünde eşittir.

Bu kadar kanun ve yasaya rağmen hala ”Açıköğretim okuyanlar KPSS ye girebilir mi?” , ”Açıköğretim mezunu memur olabilir mi?” diye soru sorunlar oluyor. Evet AÖF mezunu kişiler KPSS ‘ye de girer, devlet memuruda olur. Hatta formasyon alıp öğretmende olur. Kendini geliştirir bir şirketin CEO ‘su da olur.

Artık aşın kendinizi arkadaşlar. Okuyan bir kişinin kendi haklarını bilmesi lazım. Bu tip soruları kendi başınıza aşmanız lazım.

Peki sizce Açıköğretim ile Örgün Eğitim arasında fark var mı?

13 Ağustos 2021

En Eğlenceli Oyunlar

YORUMLAR

  1. Yav yeminle resmen soba gibi kaynayan bedenime buz gibi su döküp rahatlattınız beni size nasıl teşekkür etsem az gelir 🌹🥰👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.