Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı Dizi İncelemesi

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı dizi incelemesi. Bu incelemede dizinin konusu, oyuncuları, IMDb puanı, cast, yorumları, incelemesi, fragmanı gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Ayrıca dizi hakkında olumlu-olumsuz eleştirilerimi nedenleriyle birlikte açıklayacağım. İyi okumalar dileriz.

Barbaroslar Dizi İncelemesi, Barbaroslar yorumları

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisinin Konusu

Genel anlamda Hızır Reis ve Oruç Reis ‘in hayatını konu alacak bir dönem dizisi olacak. Ama özellikle Osmanlı İmparatorluğunun ilk kaptan paşası ve Kaptan-ı deryası olan Akdenizi ”Türk Gölü” haline getiren Barbaros Hayreddin Paşa ‘nın mücadelesini izleyeceğiz. Ayrıca en büyük destekçisi olan abisi Oruç Reis ‘in de hayatını yakından izleyeceğiz. Genel anlamda Osmanlılar, İspanyollar, Portekizliler, Venedikliler, İtalyanlar ve Sean-Jean Şövalyeleri arasındaki Akdeniz hakimiyet savaşlarını konu alacak.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisinin Oyuncuları

Dizide bir çok ünlü isim bulunmaktadır. En dikkat çeken isimlerin başında başrol oyuncusu Diriliş Ertuğrul dizisininde rol alan Engin Altan Düzyatan ‘dır.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi Erkek Oyuncuları

 • Oruç Reis: Engin Altan Düzyatan (Ertuğrul Bey ‘imizi tanımayan yoktur sanırım.)
 • Barbaros Hayreddin Paşa: Ulaş Tuna Astepe (Kendisini Sen Anlat Karadeniz dizisindeki Tahir rolü ile tanıdım. Orada iyi oynamıştı.) (Oruç Reis ‘in kardeşidir.)
 • İshak: Yetkin Dikinciler (Kendisini beğenerek izlediğim bir oyuncudur. Kendisine verilen her rolün üstesinden gelebilecek bir tiyatrocudur.)
 • İlyas Reis karakterini Caner Topçu canlandırmaktadır.
 • Derviş karakterini Bahadır Yenişehirlioğlu canlandırmaktadır.
 • Pietro: Yiğit Özşener canlandırıyor. Karakter için tam uygun bir seçim olmuş

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi Kadın Oyuncuları

 • Isabel karakterini Pelin Akil canlandırıyor. Başarılı bir kadın oyuncumuz ve bu karakter için biçilmiş kaftan olmuş.
 • Zeynep karakterini Melis Babadağ canlandırmaktadır. Biliyorsunuz kendisi Aykut Enişte filmi ile baya tanındı.
 • Despina karakterini Gülcan Arslan canlandırmaktadır. Dizide Oruç Reis ‘in eşidir.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisinin Fragmanı

2. Fragman

Sık Sorulan Sorular

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi Senaristi Kim?

Cüneyt Aysan, Ozan Aksungur ve Oğuz Ayaz ‘dır.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisinin Yapımcısı Kim?

Yapımcılığı ES Film üstlenmiştir. Filinta, Payitaht: Abdülhamid ve İsimsizler gibi dizilerinde yapımcılığını üstlenmiş bir şirkettir.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisinin Yönetmeni Kim?

Taylan Biraderler ‘dir. Yani Yağmur Taylan ve Durul Taylan olarak tanınan, sinema filmleri ve dizilerde birlikte çalışan yönetmen kardeşlerdir.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi Nerede Çekiliyor?

Dizi seti Antalya, Marmaris ve İstanbul ‘dadır. Ama dizinin büyük bölümü stüdyo ortamında CGI efekti olarak çekilmektedir.

Barbaroslar Rolünü Kim Oynuyor?

Barbaros Hayreddin Paşa rolünü Ulaş Tuna Astepe canlandıracak.

Oruç Reis Rolünü Kim Oynuyor?

Oruç Reis rolünü Engin Altan Düzyatan canlandıracaktır.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi Başrol Oyuncuları Kimlerdir?

Engin Altan Düzyatan ve Ulaş Tuna Astepe ‘dir.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Ne Zaman Başlayacak?

16 Eylül 2021 tarihinde TRT 1 ekranlarında yayınlanacaktır.

Barbaroslar Yorum ve Eleştirilerim

Dizi dönem dizisi olup yapımını ES Yapım üstlenmiştir. Dizinin 16 Eylül 2021 tarihinde TRT1 ‘de yayınlanacaktır. Barbaroslar Macera, Aksiyon ve Tarih türünde dizilerden hoşlananlara hitap ediyor. Dizimiz 120 dakikalık bölümlerden oluşmaktadır. Peki Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı kaç bölüm olacak? Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı kaç sezon? Şuanlık 1. Sezon onaylı ve 25-30 bölümden oluşacak. Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı hangi kanalda? Tabi ki TRT1 ‘de.

Bakınız: Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir?

Sitemde ilk defa bir Türk dizisine yer vereceğim. Daha önce Türk dizisi paylaşmama sebebim izlemememden kaynaklıdır. Ama Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa için Barbaroslar dizisini izleyeceğim.

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı dizisi başrol oyuncuları olarak Engin Altan Düzyatan (Oruç Reis) zaten dönem dizilerinde oynamak için oyuncu olmuş gibi geliyor bana. 🙂 Ama hakkınıda veriyor. Onun için bu yapımda da başarılı olacaktır. Misal 26 saniyelik fragmanda 2 kelime ile izleyenleri heyecanlandırdı.

Benim aklıma takılan kısım Hayreddin paşayı canlandıracak olan Ulaş Tuna Astepe ‘tir. Kendisini sadece ağır dram içeren bir dizide izledik. Tarihe damga vurmuş büyük bir karakteri canlandırmanın altından kalkabilecek mi acaba? Acaba diyorum daha ağır başlı Türkiye ‘nin de tanıdığı bir oyuncu olamaz mıydı?

Mesela Haluk Bilginer Oruç Reis karakterini, Engin Altan Düzyatan ‘da Barbaros Hayreddin Paşa ‘yı canlandırsaydı efsane bir ikili olmazlar mıydı?

Dizi hakkında sosyal medyada bir kaç eleştiri okudum ama kendimi gülmekten alamadım. Neymiş efendim ”dizi gerçekleri yansıtmıyor muş?”, ”o dönemde o adam yaşamıyordu” bu eleştirileri yapanları ne yazık ki ciddiye alamıyorum.

Çünkü bu eleştiriyi yapan adamlar ejderhalara binip ülke fetheden, olmayan süper kahramanları ilahlaştıran dizileri yere göğe sığdıramayan kişiler. Abi adı üstünde kurgusal dizi. Tamam tarihten esinlenmiş olabilir ama birebir yaparsa o zaman dizi olmaz. Belgesel olur. 🙂

Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizisi ve Görsel Efektler

Gelelim dizide en büyük soruna neden olabilecek etkene ”Green Screen”. Barbaroslar bir dönem dizisi olduğundan bolca CGI sahneleri olacak. Mesela o dönemin gemileri, şehirleri ve savaşları hep görsel efekt kullanılarak yapılacaktır.

26 saniyelik resmi fragmanda bile savaş gemilerinin yandığını, gemi direklerinin yıkıldığını göreceksiniz işte bu sahnelerin efektlerini izleyiciye hissettirmeden, gerçeklik hissiyatını kaybettirmeden koyabilirlerse Türkiye ‘nin şimdiye kadarki en iyi dizisi olacaktır.

İlgili Link: Barbaroslar Akdeniz’in Kılıcı Dizi Sözleri

Dönem dizileri için elimizde büyük bir kaynak bulunmakta. Zaten ülkemizde oyunculuklar olsun, senaryo olsun kötü durumda değiliz tek eksiğimiz görsek efektler. Eğer bu konuda günümüz teknolojisini yakalayabilirsek dünya pazarında güzel yerler edinebiliriz.

Dizinin ilk altı bölümüne bakarak görsel efektler güzel olmuş. Öyle gözle görülecek büyük hatalar yapılmamış. Deniz sahneleri gayet başarılı. Ama daha iyisi yapılabilir. Daha iyisini yapmak için bu yapımlar daha sonraki yapımlar için yol gösterici olacaktır.

Ayrıca yakın dövüş sahneleri çok iyi olmuş. Yani hollywood yapımlarından aşağı kalır yanı yok. Diriliş Ertuğrul ile başlayan serüven Barbaroslar ‘da zirveye çıkmış. Sahnelerdeki gerçeklik hissiyatı çok yüksek.

Ayrıca aksiyon dizide devamlı yüksek tutuluyor ki buda hoşuma gitti. Dönemsel dizilerin en büyük sorunlarından birisi bazı bölümlerin durağan geçmesi oluyordu. Şuana kadar dizi tempoyu hep belirli bir seviyede tutmayı başardı.

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı 1. Sezon

Dizinin ilk 2 bölümünü gerçekten hızlı başladı. İlk bölümden ölmeyecek dediğimiz kişiler öldü. Aslında bu olay Türk dizilerinde kolay kolay görülmez. Ama bu sefer biraz değişiklik yapmışlar. Ana kötü karakterimiz var birde yardımcı kötü karakterlerimiz var.

Kısacası ana kötü karakterimiz Pietro 1-2 sezon başımızın belası olarak kalacak. Ama Poseidon gibi kötü karakterler 2-3 bölüme bir harcanacak gibi duruyor.

Dizide diğer dönem dizilerinden farklı olarak fantastik ögelerde eklenmiş. Mesela dizide bir emanetten bahsediliyor. Bunun parçaları ve kitaptan. Pietro ‘ya göre buna sahip olan Dünya ‘ya sahip olacak diyor. Herkes bu emanetin ne olduğunu merak etmiyor değil.

Görsel olarak deniz sahneleri iyi hazırlanmış. Görsel efektler beklediğimden iyi çıktı diyebilirim. Ama dizi yakın dövüş sahnelerinin çekimi ve hareketlerinde evrim atlamış. Gerçekten o vuruş ve kesim sahneleri çok gerçekçi olmuş. Yani sizde o kesilen yeri hissediyorsunuz gibi geliyor.

YORUMLAR

 1. Bence senaristlere önce çok güzel tarih dersleri vermeleri lazım.
  Bu diziyi yabancılar seyretse ” işte Türkler barbar olduklarını kendi dizilerinde bile gösteriyorlar ” derlerdi Habire kelle kesip yaralıya bile kılıç saplıyorlar. Bunu hiç bir zaman yapmadı Türkler.
  2.si ise yine senaristlere İslam dersi verilmesi lazım. Mesela ayakkabı ile namaz kılınmaz.Ayakkabı ile zikir yapılmaz.Vs Vs .Biraz Türklüğe biraz İslama saygı lütfen
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.