Dünya Yangın Haritası | Canlı Uydu Görüntüleri – (NASA Fire Map)

Dünya yangın haritası ile canlı olarak tüm Dünyadaki orman yangınlarını görebiliyorsunuz. NASA ‘nın hazırlamış olduğu FIRMS uygulaması ile uydudan canlı olarak orman yangınlarının nerede çıktığının bilgisini alabiliyorsunuz.

Ayrıca FIRMS uygulaması ile günlük yangın takibide yapabilirsiniz. Seçenekler arasında günlük, haftalık ve aylık olarak uydu verilerini görebilirsiniz.

Nasa Türkiye yangın haritası olarakta kullanabilirsiniz. Fire Map uygulamasını açtığınızda direk Türkiye üzerine geldiğinizde. Ülkemizde çıkan orman yangınlarını il, ilçe olarak nerede çıktığını görebilirsiniz.

NASA Fire Map Nedir?

FIRMS açılışı Fire Information for Resource Management System, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından küresel ısınma ve insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zararın ortaya çıkarılması, takip edilmesi ve önlem alınması için kurulan bir platform. Kısacası FIRMS türkçe anlamı Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi Sistemi olarak faaliyet gösteren bu veri tabanı olarak düşünebilirsiniz.

Nasa Orman Yangını Haritası

Dünya Yangın Haritası | Canlı Uydu Görüntüleri - (NASA Fire Map)
NASA Fire Map – Uydu Görüntüleri ile Dünya orman yangınları haritası

Uygulayı kullanmak çok basit arkadaşlar. Aşağıdaki siteye girmeniz ve FIRE MAP yazan yerin üstüne gelip GROBAL kısmını seçmeniz yeterlidir. Karşınıza direk dünya haritası gelecektir. Mouse scroll tuşu ile yani ortadaki yuvarlak tuş ile istediğiniz yere yakınlaşmanız yeterlidir.

https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/

Yangın haritasını açtığınız zaman sol kısımdan kaç günlük verileri görmek istediğinizi seçebilirsiniz. Yani Today, 24 HRS ve 7 DAYS yazar. Ayrıca bu uygulama ile yangınların kaç kilometre kareyi etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Bu tür sistemlerin güzel yanı internetteki dezenformasyonun önüne geçmesidir. Örneğin ülkemizde çıkan son yangınlarda bilerek isteyerek yanlış bilgi yayan o kadar çok ki!

Birde bunun üstüne iyi niyetli insanlarımız tarafından bu bilgiler araştırılmadan paylaşılınca yanlış bilgi çığ gibi büyüyor. Yanlış bilgi demek görevlileri doğru yere ve yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşmasını geciktirmek demek.

İşte Dünya Yangın Haritası ile bu tür dezenformasyonların önüne geçilecek diye düşünüyorum.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.