En İyi 30 Hint Filmi (IMDb Puanlarına Göre)

En iyi 30 Hint filmi sıralamasına hoş geldiniz. Kısacası en iyi hint filmleri listeside diyebiliriz. Ayrıca filmleri IMDb puanlarına göre sıraladım. Listede aksiyon, dram, aşk, romantik ve komedi türünde hint filmleri mevcuttur. Başka bir deyişle listemde her türden filmi bulabilirsiniz.

En İyi 30 Hint Filmi
En yüksek puan alan Hint filmleri

Kısacası bu liste ile hangi hint filmini izlemeliyim sorusunun cevabını kesinlikle bulacaksınız. Detaylı ve izlediğinize pişman olmayacağınız filmleri seçtiğime inanıyorum.

Son yıllarda özellikle son 10-15 yıl içerinde Bollywood, Dünya çapında büyük bir yükselişe geçti. Bunun bir kaç sebebi var. Birincisi Netflix gibi online platformların yaygınlaşması. İkincisi Aamir Khan, Salman Khan, Kareena Kapoor, Kajol gibi Hintli oyuncuların kendilerini Dünyaya sevdirmeleri olmuştur. Özellikle tek başına hint filmlerini Dünyaya açan ve Bollywood ‘un zirvesine oturan adam Aamir Khan.

Önerilen İçerik: 2021’in En İyi 10 Dizisi

Düşünün adam iki kez UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçildi. Şuanda Hindistan diyince akla gelen ilk isim olma yolunda ilerliyor. Türk sinemasının artık yeşilçam kafasından vazgeçip, bu tür farklı yolları denemesi lazım. İdol yaratıp dünyaya sunup onun üzerinden yürümemiz lazım.

En İyi Hint Filmleri

Yüksek puanlı ama yapım yılı eski olan hint filmlerini listeye eklemedim. Mesela 1987 yapımı olan Nayakan yada 79 yapımı Golmaal gibi. Ayrıca daha çok oy kullanılan filmleri listeye ekledim. 5k-10k oy almış filmleri eklemedim. Çünkü bu tip filmlerin puanları kolay şekilde değişebiliyor.

Ayrıca en iyi 30 Hint filmi listemin içinde yeni çıkan filmlerde mevcuttur. Tabi yukarıdaki şartları sağlamak koşuluyla listeye ekledim.

30- Bajrangi Bhaijaan – Sevginin Gücü | IMDb: 8.0

En İyi 30 Hint Filmi

5 yaşında bir kız olan Shahida doğuştan konuşamıyordur. Annesi tedavi için kızını Pakistan’dan Hindistan’a götürmeye karar verir. Ama yolda kızını kaybedecektir. Shahida bilmediği sokaklarda gezerken Bajrangi ile yolları kesişir. Bakalım Shahida ailesi ile buluşabilecekmi?

Film suç, dram, gizem ve gerilim türündedir. IMDb: 8.0 (79 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

29- My Name Is Khan – Benim Adım Khan | IMDb: 8.0

En İyi 30 Hint Filmi 29. Sıra

Rızvan Khan bir otizm türü olan Asperger hastalığı ile doğmuş ve annesi ile yaşayan Hindistanlı bir Müslümandır. Annesi ölünce ABD ‘ye kardeşinin yanına yerleşmiştir. Orada bir çocuğu olan Mandira ile evlenecektir. Ama 11 Eylül saldırılarından sonra eşinin çocuğu müslüman diye dövülerek öldürülecektir.

Bu olay üzerine Mandira, Rızvan ‘dan ayrılmak isteyip evden gitmesini isteyecektir. Khan ”peki ne zaman dönebilirim” dediğinde, eşi ”ABD başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını” açıklamasını ve ondan sonra geri gelebileceğini söyler.

Khan hastalığından dolayı bunu ciddiye alıp yolculuğa çıkacaktır. Bu yolculuk sırasında bir çok kişiyle tanışıp yardımcı olacaktır.

Film dram türündedir. IMDb: 8.0 (101 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Kajol Devgn, Shane Harper

28- Pink | IMDb: 8.1

En İyi 30 Hint Filmi 28. Sıra

Rajveer Singh ve arkadaşları sorhoş oldukları bir gece bayan Arora ve iki oda arkadaşını taciz etmeye çalışırlar. Bunun sonucunda bir kaza neden olurlar. Genç bayanlar Rajveer ve arkadaşlarından şikayetçi olurlar.

Rajveer ve arkadaşları bu davadan kurtulmak için bipolar hastası olan emekli avukat Deepak ‘ı bulacaklardır. Bakalım davanın sonucu ne olacak?

Film suç, dram ve gizem türündedir. IMDb: 8.1 (41 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Tapsee Pannu, Amitabh Bachchan, Piyush Mishra

27- Kahaani | IMDb: 8.1

Yedi aylık hamile olan Vidya kocasını aramak için Londra ‘ya olan yolculuğunu konu alıyor. Ama bu iş tahmin ettiği gibi kolay olmayacaktır. Çünkü kocasını kimse görmemeştir.

Film gizem ve gerilim türündedir. IMDb: 8.1 (59 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Vidya Balan, Nawazuddin Siddiqui, Darshan Jariwala

26- Dil Chahta Hai – Kalbin Arzusu | IMDb: 8.1

Akash, Sameer ve Siddharth yakın arkadaşlardır, ancak zevkleri ve karakterleri tamamen farklıdır. Mesela konu aşk olunca Sameer her gördüğü kıza aşık olur. Akash çapkınlık peşinde koşan biridir. Siddharth ise hislerini içine atan biridir.

Bu sıkı arkadaşların arası bir gün aşk yüzünden açılacaktır. Ama yıllar sonra tekrar bir araya geleceklerdir.

Film komedi, dram ve romantik türündedir. IMDb: 8.1 (69 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Saif Ali Khan, Akshaye Khanna

25- A Wednesday | IMDb: 8.1

Emekli olmaya hazırlanan polis memuru Prakash Rathod telefonu açmasıyla hayatının en büyük olayına şahit olacaktır. Tefondaki kişi şehrin 5 farklı noktasına bomba yerleştirdiğini söyler. Sadece tek istediği vardır. Polisin elindeki 4 teröristin bırakılması.

Film aksiyon, dram, gizem, suç ve gerilim türündedir. IMDb: 8.1 (75 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Anupam Kher, Naseeruddin Shah, Jimmy Shergill

24- Munna Bhai M.B.B.S. | IMDb: 8.1

Mumbai’deki herkesin korktuğu gangsterler Munna’dır. Ama ailesi kendisini bir doktor olarak bilmektedir. Bir gün ailesi kendisini süpriz bir şekilde ziyarete gelir. Oğullarını mutlu görünce başka bir doktorun kızıyla evlenmesini isterler. Kızın babası gerçeği öğrenince Munna ‘nın ailesini aşağılar. Bunun sonucunda kızı alabilmek için sahte belgelerlede olsa tıp okumaya karar verir.

Film dram ve komedi türündedir. IMDb: 8.1 (76 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Sanjay Dutt, Arshad Warsi, Gracy Singh

23- Barfi! aşkın Dile İhtiyacı Yoktur | IMDb: 8.1

Barfi doğuştan sağır ve dilsizdir. Küçük yaşta annesini kaybetmiş ve babası tarafından büyütülmüştür. Ama buna rağmen Bafri hatay dolu ve pozitif biridir.

Barfi, mahallesine yeni taşınan Shruti’ye aşık olur. Ama tek sorun Shruti 3 ay içince başka biri ile evlenecektir. Zamanda Shruti de Barfi ‘ye duygu besleyecektir. Ama ailesi normal bir yaşam için normal biri ile evlenmesini isteyecektir.

Aradan geçen yıllar sonra Barfi ile Shruti tekrar karşılaşacaktır. Bakalım bu sefer işler nasıl gelişecek?

Film dram, romantik ve komedi türündedir. IMDb: 8.1 (78 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra Jonas, Roopali Ganguly

22- Lagaan – Bir Zamanlar Hindistan’da | IMDb: 8.1

İngiliz yerel yöneticiler Hintli halktan Lagaan adında vergi almaktadır. İngilizler tüm köylülerden Lagaan’ı ikiye katlayacağını açıklayınca Bhuvan önderliğinde köylüler toplanıp buna karşı çıkacaklardır. Ama İngilizlerin bu verğiyi kaldırmak için tek şartı vardır. Oda İngilizleri bir kriket müsabakasında yenmelerine bağlıdır!

Fakat köyde Bhuvan dahil kimse daha önce kriket oynamamıştır. Bu müsabakayı duyan herkes maçı izlemeye gelecektir. Bakalım neler olacak?

Film dram, müzikal ve spor türündedir. IMDb: 8.1 (108 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Raghubir Yadav, Paul Blackthorne, Rachel Shelley

21- Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya | IMDb: 8.1

Sue, Hintli devrimciler hakkında bir film yapmak için Hindistan’a gelir. Sue ‘ye Karan,Aslam, Sukhi ve Sonia yardım edecektir. Bir olay sonucu Sonia ve arkadaşları tekrar siyasi olaylara karışacaklardır.

Film dram, suç ve komedi türündedir. IMDb: 8.1 (115 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Soha Ali Khan, Siddharth

20- PK | IMDb: 8.1

P. K aslında başka bir gezegenden gelen bir uzaylı. Dünya ‘da Tanrıyı bulma çabasını izleyeceksiniz. Uzaylı dediysem korkmayın filmde öyle fantastik sahneler mevcut değil. Rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bakalım P. K ‘nın sorduğu sorulara siz ne cavap vereceksiniz?

Film dram, müzikal, bilim-kurgu ve komedi türündedir. IMDb: 8.1 (169 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt

19- Masaan | IMDb: 8.2

Dört farklı hayatın Ganj nehrinde kesişmesini konu alıyor. Alt tabakadan olan umutsuz bir aşık, bir cinsel ilişkiden dolayı kendisini suçlu hisseden bir kız, zayıf bir ahlaka sahip bir baba ve ahlak değerlerinden kaçamayan, yıllardır aile hasreti çeken bir çocuk.

Film drama türündedir. IMDb: 8.2 (25 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Richa Chadda, Vicky Kaushal, Shweta Tripathi

18- Article 15 | IMDb: 8.2

Başarılı bir polis memuru olan Ayan Ranjan, üç kızın ortadan kaybolmasını araştırmaktadır. Kızları bir ağaca asılı olarak ve defalarca tecavüz edilmiş şekilde bulacaktır. Soruşturmayı derinleştirdikçe kast sistemindeki adaletsizliğe ve ayrımcılığa şahit olur. Ayan sisteme karşı çıkacaktır.

Film suç, dram, gizem ve gerilim türündedir. IMDb: 8.2 (26 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Ayushmann Khurrana, Isha Talwar, Sayani Gupta

17- Black | IMDb: 8.2

Paul ve Catherine mutlu evliliklerinden Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Fakat Michelle hem kör hemde sağırdır. Paul ve eşi çocuklarını dış dünyadan uzak şekilde büyütmüşlerdir. Buna rağmen Michelle her gün hırçınlaşmıştır. Paul kızını bakım evine vereceği sırada hayatlarına özel eğitmen Debraj Sahai girecektir. Bakalım Michelle değişecek mi?

Film drama türündedir. IMDb: 8.2 (34 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Rani Mukerji, Amitabh Bachchan, Ayesha Kapoor

16- Uri: The Surgical Strike | IMDb: 8.2

Bir grup asker teröristlerin saldırısı sonucu ölmüşlerdir. Bu askerlerin intikamını almak için Hindistan ordusu gizli operasyon düzenliyor. Bakalım bu saldırıların arkasında kim var?

Film drama türündedir. IMDb: 8.2 (47 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Vicky Kaushal, Yami Gautam, Kirti Kulhari

15- Queen | IMDb: 8.2

Rani, düğününden hemen önce nişanlısı tarafından terk edilen bir kızdır. Bu olay karşısında planladığı balayına tek başına çıkmaya karar verir. Dünyayı dolaşıp yeni insanlarla tanıştıkça yeni deneyimler kazanır ve kendi kimliğini keşfeder.

Film macera, drama ve komedi türündedir. IMDb: 8.2 (62 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Kangana Ranaut, Rajkummar Rao, Lisa Haydon

14- Bhaag Milkha Bhaag | IMDb: 8.2

Hindistan-Pakistan arasındaki savaşta ailesini kaybeden ve evsiz kalan Hindistan’ın ikonik atleti Milkha Singh’in hayatını anlatan bir filmdir.

Film biyografi, drama ve spor türündedir. IMDb: 8.2 (63 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Farhan Akhtar, Sonam Kapoor, Art Malik

13- Zindagi Na Milegi Dobara | IMDb: 8.2

Imraan, Kabir ve Arjun üç sıkı dosttur. Kabir ‘in nişanlanmasından sonra üç arkadaş bekarlığa veda partisi için İspanya ‘ya tatile gitmeye karar verirler. Ama bu tatil bir çok şeyi değiştirecektir.

Film dram ve komedi türündedir. IMDb: 8.2 (71 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Hrithik Roshan, Farhan Akhtar, Katrina Kaif

12- Drishyam | IMDb: 8.2

Anju ile tanışan bir adam, genç kızı videoya çeker ve ona şantaj yapmaya başlar. Bu esnada çıkan kavga sırasında adam Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty, ailesini kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Film suç, dram, gizem ve gerilim türündedir. IMDb: 8.2 (75 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Ajay Devgn, Shriya Saran, Tabu

11- Chak De! India | IMDb: 8.2

Kabir Khan, Hindistan Bayanlar Ulusal Hokey Takımı’nın koçudur. Kızlardan oluşan takımını her şeye rağmen galip getirmenin yollarını arayan bir koç. Kısacası dürüstlük, samimiyet hakkında bir hikaye.

Film suç, dram, gizem ve gerilim türündedir. IMDb: 8.2 (76 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Vidya Malvade, Sagarika Ghatge

10- Swades: We, the People | IMDb: 8.2

Mohan Bhargava, NASA’da proje yöneticisi olarak çalışan parlak bilim adamıdır. Yıllarca kendisine bakan dadısını bulmak için Amerikadan, Hindistan ‘a gider.

Dadısını ufak bir köyde bulmuştur. Ama köydeki insanların kötü yaşam şekillerini görünce kendini sorgulamaya başlayacaktır.

Film drama türündedir. IMDb: 8.2 (86 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Shah Rukh Khan, Gayatri Joshi, Kishori Ballal

9- Bãhubali | IMDb: 8.2

Antik bir krallık hükümdırlığı için yarışan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Filmin devamıda mevcuttur. Şunu belirtmek isterim filmde abartılı sahneler mevcuttur.

Film drama ve aksiyon türündedir. IMDb: 8.2 (89 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Prabhas Raju, Rana Daggubati, Anushka Shetty

8- Chhichhore | IMDb: 8.3

En İyi 30 Hint Filmi 8. Sıra

Üniversitede çok yakın olna arkadaşların yolları yıllar sonra üzücü bir olayda tekrar kesişir. Bu arkadaşların üniversitedeki hikayelerini izleyeceksiniz. 3 İdiots filmine benzer bir yapım.

Film drama ve aksiyon türündedir. IMDb: 8.3 (40 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

7- Vikram Vedha | IMDb: 8.4

En İyi 30 Hint Filmi 7. Sıra

Disiplinli ve sert bir polis memuru olan Vikram ve ortağı Simon suç örgütü lideri Vedha’nın peşine düşer. Ama bir çatışmada Vedha’nın yardımcısını öldürür. Artık bu kedi fare oyunu kişisel bir olaya dönüşür. Akıl almaz olaylar sizi bekliyor.

Film drama ve aksiyon türündedir. IMDb: 8.2 (32 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Madhavan, Vijay Sethupathi, Shraddha Srinath

6- Dangal | IMDb: 8.4

En İyi 30 Hint Filmi 6. Sıra

İki kızı küçüklükten itibaren güreş öğreten Mahavir Singh Phogat ‘ın hikayesini konu alıyor. Ayrıca iki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat güreş öğrenirken toplumsal baskının etkilerini gözler önüne seren bir yapım.

Film biyografi, dram, spor ve aksiyon türündedir. IMDb: 8.4 (167 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

5- Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir | IMDb: 8.4

En İyi 30 Hint Filmi 5.Sıra

Ishaan 8 yaşında bir çocuktur. Fakat derslerinde başarısız, arkadaşlarıyla devamlı kavga eden bir çocuktur. Disiplin kazansın diye ailesi tarafından yatılı bir okula gönderilmiştir. Ama hayatında bir şey değişmemiştir. Taki resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışana kadar.

Film drama ve aile türündedir. IMDb: 8.4 (177 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra

4- 3 Idiots – 3 Ahmak | IMDb: 8.4

En İyi 30 Hint Filmi 4. Sıra

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli üniversitesinde mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Bu üç öğrecinin üniersite ve profesörleri Viru arasındaki hikayeyi konu alıyor.

Bu arada şahsi olarak herkese önerdiğim en güzel hint filmidir. Kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Film drama ve komedi türündedir. IMDb: 8.4 (361 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor

3- Ratsasan | IMDb: 8.5

En İyi 30 Hint Filmi 3. Sıra

Arun bir çok film setinde çalışmış, yönetmen yardımcılığı yapmış ve artık kendi seri katil filmini çekmek isteyen bir gençtir. Araştırmaları sonucunda kendi senaryosunu yazar ama filmi çekmek için yapımcı bulamaz.

artık annesi gerçek bir iş bulup çalışmasını ister. Bunun üzerine istemeyerekte olsa Arun polis olur. Ancak ilk işi bir cinayete bakmak olunca işler değişecek.

Film aksiyon, gizem ve suç türündedir. IMDb: 8.5 (32 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Vishnu Vishal, Amala Paul, Radha Ravi

2- 96 | IMDb: 8.6

En İyi 30 Hint Filmi 2. Sıra

Lisede sevgili olan Ram ve Jaanu tam 22 yıl sonra tekrar karşılaşırlar. Bu arada gemişleri üzerine konuşmaya başlayan eski sevgililerin hikayesini konu alıyor.

Film drama ve romantik türündedir. IMDb: 8.6 (23 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Vijay Sethupathi, Adithya Bhaskar, Trisha Krishnan

1- Soorarai Pottru – Gökler Senindir | IMDb: 9.1

En İyi 30 Hint Filmi 1. Sıra

Simply Fly kitabından esinlenerek çekilmiş bir filmdir.

Film drama türündedir. IMDb: 9.1 (85 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.)

Oyuncular: Suriya, Madhavan (ses), Paresh Rawal

En iyi 30 Hint filmi ‘ni puanlarına göre sıraladık. Peki sizin seçiminiz hangisi?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.