Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? (2021)

Stadyuma giriş şartları nelerdir? 2021-2022 yılında oynanacak lig maçları için TFF seyircili oynama kararı verdi. Ama stadyumlara seyirci girişleri için bazı şartları zorunlu hale getirdi.

Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? (2021)

TFF Yönetim Kurulu stadyum kapasitelerinin %50’si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına karar verdi.

Biliyorsunuz dünya genelinde covid-19 salgını yüzünden futbol maçlarına seyirci alınmıyordu. Ama 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki maçların oynandığı stadyumların kapasitesinin yarısı kadar seyirci alınmıştı.

Bu uygulamanın Süper Lig 2021-2022 sezonu içinde geçerli olacağını tahmin edebiliyordum. Tahmin ettiğim gibi TFF Sağlık Kurulu 5 şart ile stadyumlara seyirci alınabileceğini söyledi.

Stadyuma Giriş Şartları 2021

Aşağıdaki şartları yerine getirenler artık seyirci olarak maçları izleyebilecekler. Bu şartların arasında en çok merak edilen iki soru vardı. Birincisi, aşı vurulmayanların stadyumlara alınıp alınmayacağıydı. İkincisi, koronavirüs geçirmiş fakat aşı olmamış kişilerin stadyumlara alınıp alınmayacağıydı. Bu iki sorunun cevabını TFF çok açık şekilde vermiştir.

  • Seyircilerin stadyumlara girişleri, HES/Passolig entegrasyonu ile Passolig üzerinden alınan biletler ile yapılacaktır. (Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine Passolig ‘in ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir.)
  • Covid-19 aşıları kontrol edilen ve HES ‘in onay verdiği seyirciler stadyuma girebilecektir.
  • 09.11.2021 tarihinden itibaren tribünlere seyirci olarak yaş ayrımı yapılmaksızın sadece Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen aşılardan en az iki doz aşı olanlar ya da Kovid-19 hastalığını geçirmiş olup, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olarak aşı takvimini tamamlamış olanlar ile Kovid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişilerin ‘Müsabakalarda Uygulanacak Kovid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimat’ ile belirlenen şartlara uygun olarak
  • T.C. Sağlık Bakanlığı ‘nca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; Covid-19 geçirmiş kişiler ise, izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.
  • Seyircilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Süper Lig ve TFF 1. Lig için Passolig ile yapılacaktır.
  • 12 yaşından küçükler stadyumlara giremeyecektir.

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler stadyumlara taraftar olarak girebileceklerdir. Onun haricinde seyirci olarak maçları izleyemeyeceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Stadyumlara Seyirci Alınacak mı?

Evet alınacak. Kulüpler stadyum ve localar tam kapasite ile seyirci alabilecekler.

Seyircili Maç Ne Zaman Oynanacak? (2021-2022)

Covid-19 salgınından sonra ilk kez seyircili maçlar Süper Lig ve TFF 1. Lig için 13, 14, 15 ve 16 Ağustos 2021 tarihlerinde oynanacak maçlar ile başlayacak.

Stadyumlar Ne Zaman Açılacak? (2021-2022) tarihinde

13 Ağustos 2021 tarihinde stadyumlar kapasitelerinin yarısı kadar seyircili şekilde açılacaktır. Ama stadyumlara 09.11.2021 tarihinde %100 kapasite ile seyirci alınacak.

Aşı Olmamış Kişiler Stadyumlara Alınacak mı?

Hayır stadyumlara alınmayacaktır. 09.11.2021 tarihinden itibaren tribünlere seyirci olarak yaş ayrımı yapılmaksızın sadece Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen aşılardan en az iki doz aşı olanlar ya da Kovid-19 hastalığını geçirmiş olup, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olarak aşı takvimini tamamlamış olanlar ile Kovid-19 hastalığını geçirip üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişilerin ‘Müsabakalarda Uygulanacak Kovid-19 Tedbirlerine İlişkin Talimat’ ile belirlenen şartlara uygun olarak stadyumlara alınacak.

Koronavirüs Geçirmiş Fakat Aşı Olmamış Kişiler Stadyumlara Alınacak mı?

Evet stadyumlara girebilecekler ama Covid-19 geçirmiş kişiler izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.

Deplasmana seyirci alınacak mı?

2021-22 sezonunda misafir takım uygulaması olmayacak. Yani deplasmana taraftar gidemeyecek.

Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? Sorunuzun cevabını aldığınızı düşünüyorum.

17 Aralık 2018

Ersun Yanal Loading

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.