Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? (2021)

Stadyuma giriş şartları nelerdir? 2021-2022 yılında oynanacak lig maçları için TFF seyircili oynama kararı verdi. Ama stadyumlara seyirci girişleri için bazı şartları zorunlu hale getirdi.

Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? (2021)

TFF Yönetim Kurulu stadyum kapasitelerinin %50’si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına karar verdi.

Biliyorsunuz dünya genelinde covid-19 salgını yüzünden futbol maçlarına seyirci alınmıyordu. Ama 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki maçların oynandığı stadyumların kapasitesinin yarısı kadar seyirci alınmıştı.

Bu uygulamanın Süper Lig 2021-2022 sezonu içinde geçerli olacağını tahmin edebiliyordum. Tahmin ettiğim gibi TFF Sağlık Kurulu 5 şart ile stadyumlara seyirci alınabileceğini söyledi.

Stadyuma Giriş Şartları 2021

Aşağıdaki şartları yerine getirenler artık seyirci olarak maçları izleyebilecekler. Bu şartların arasında en çok merak edilen iki soru vardı. Birincisi, aşı vurulmayanların stadyumlara alınıp alınmayacağıydı. İkincisi, koronavirüs geçirmiş fakat aşı olmamış kişilerin stadyumlara alınıp alınmayacağıydı. Bu iki sorunun cevabını TFF çok açık şekilde vermiştir.

  • Seyircilerin stadyumlara girişleri, HES/Passolig entegrasyonu ile Passolig üzerinden alınan biletler ile yapılacaktır. (Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine Passolig ‘in ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir.)
  • Covid-19 aşıları kontrol edilen ve HES ‘in onay verdiği seyirciler stadyuma girebilecektir.
  • 12 yaşını tamamlamış ve henüz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Ancak söz konusu yaş grubuna T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılması halinde, söz konusu kişiler 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.
  • T.C. Sağlık Bakanlığı ‘nca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; Covid-19 geçirmiş kişiler ise, izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.
  • Seyircilere yönelik HES uygulama sorgulamaları Süper Lig ve TFF 1. Lig için Passolig ile yapılacaktır.
  • 12 yaşından küçükler stadyumlara giremeyecektir.

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler stadyumlara taraftar olarak girebileceklerdir. Onun haricinde seyirci olarak maçları izleyemeyeceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

Stadyumlara Seyirci Alınacak mı?

Evet alınacak. Kulüpler stadyum kapasitelerinin %50’si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alabilecekler.

Seyircili Maç Ne Zaman Oynanacak? (2021-2022)

Covid-19 salgınından sonra ilk kez seyircili maçlar Süper Lig ve TFF 1. Lig için 13, 14, 15 ve 16 Ağustos 2021 tarihlerinde oynanacak maçlar ile başlayacak.

Stadyumlar Ne Zaman Açılacak? (2021-2022)

13 Ağustos 2021 tarihinde stadyumlar kapasitelerinin yarısı kadar seyircili şekilde açılacaktır.

Aşı Olmamış Kişiler Stadyumlara Alınacak mı?

Hayır stadyumlara alınmayacaktır. Sadece 12 yaşını tamamlamış ve henüz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir.

Koronavirüs Geçirmiş Fakat Aşı Olmamış Kişiler Stadyumlara Alınacak mı?

Evet stadyumlara girebilecekler ama Covid-19 geçirmiş kişiler izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.

Deplasmana seyirci alınacak mı?

2021-22 sezonunda misafir takım uygulaması olmayacak. Yani deplasmana taraftar gidemeyecek.

Stadyuma Giriş Şartları Nelerdir? Sorunuzun cevabını aldığınızı düşünüyorum.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir