Afganistanda 11 Yaşındaki Kız Çocuğu Hamile Bırakılmış Haberi

”Burası Afganistan yönetim şekli şeriat tecavüze uğrayıp hamile bırakılan 11 yaşında bir kız çocuğu.” Başlıklı bir fotoğraf ile sosyal ağlarda paylaşımlar yapılıyor. Tabi her zamanki gibi bu fotoğrafın ve atılan başlığın doğru olup olmadığı araştırılmadan tek tık ile binlerce kişi paylaşmış.

Arkadaşlar yapmayın etmeyin belirli bir siyasi görüşünüz olabilir hatta aşırı muhalefette olabilirsiniz ama bu sizin yalan veya yanlış haber paylaşmanızı gerektirmez. Ayrıca bu tür yalan haberler sadece bize özgü değil tüm Dünya ‘da mevcut.

Mesela bu yalan haberi Rosanna Barbarossa adında bir italyan facebook sayfasında yayınlamış ve bu yalan haberi 4.4 bin kişi paylaşmış.

Tabi bu haberlerin yalan olması Afganistanda çocuk evliliklerinin olduğu gerçeğini değiştirmez! Yada bu haberlerin yalan olduğunu kanıtlamam onları desteklediğim veya akladığım anlamına da gelmez.

Şimdi dilerseniz konumuza geri dönelim.

1.Resim – 11 Yaşındaki Kız Çocuğu

Sosyal ağlarda servis edilen o fotoğraf

Öncelikle: Afganistan’da 11 yaşında bir kız çocuğunun tecavüze uğrayıp hamile kaldığı iddiasıyla servis edilen fotoğraf doğru değildir.

  • Fotoğraftaki kızın ismi Roya Jan. Kendisi haberin yapıldığı tarihte 8 yaşındadır.
  • Fotoğraf Roya ’nın Afganistan ’daki doktoru Merwais Azizyar tarafından, 9 Ocak 2019’da, Mazar e Sharif’teki Abu Ali Sina Hastanesi ’nde çekilmiştir.
  • Roya talasemi hastası olduğundan, dalağındaki büyüme nedeniyle karnında şişlik oluşmuştur.
  • Hatta Roya için sosyal medyada yardım kampanyaları düzenlenmiştir.
Sosyal ağlarda Roya için başlatılan yardım kampanları

2.Resim – 9 Yaşındaki Kız Çocuğu

Gelelim diğer fotoğraflara, aşağıdaki fotoğraflarda ” Yer Afganistan 9 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz edildi ve hamile kaldı. Fotoğraf kolay çekilmedi Alman doktor çabasıyla çekildi.” başlığı ile servis edildi.

Öncelikle: Afganistan’da 9 yaşında bir kız çocuğunun tecavüze uğrayıp hamile kaldığı iddiasıyla servis edilen fotoğraflar doğru değildir.

  • Dr. Cheysson, 27 Mayıs 2003’te Kabil’de bir kızı muayene ederken. Daha iyi tedavi görmeleri için Paris ‘teki Georges Pompidou Hastanesine gönderilen çocuklar ile çekilmiş bir fotoğraftır.
  • Kızda kalp yetmezliğinden karın bölgesinde sıvı birikmesinden dolayı şişkinlik oluşmuştur.
  • Fransız yardım kuruluşu “La Chaîne de l’Espoir” bu konu için bir tweeti mevcuttur:
Twette kızın ameliyet olduğunu söylemektedir.
  • Yukarıdaki tweetten anlaşıldığı gibi. Hasta kız iyileşmiştir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.