Biontech Aşısı Oldum ve Aşı Sonrası Yan Etkileri Nelerdir?

Biontech aşısı oldum ve aşı sonrası yan etkileri var mı yok mu birinci ağızdan öğreneceksiniz. Dün itibariyle 1. Doz Biontech, Covid 19 aşısını olmuş bulunmaktayım. Şuanda sosyal ağlarda aşı için acayip bir dezenformasyon çalışması yapılmaktadır.

Biontech Aşısı Oldum ve Aşı Sonrası Yan Etkileri

Bu dezenformasyonu önlemek için yapılan bilimsel çalışmaların özelliklerde sosyal ağlarda anlatılması gerekiyor. Neyse konumuza dönelim.

Biontech mRNA (BNT162b2) Covid 19 aşısı olanların genelde şu şekilde şikayetleri oluyor;

 • biontech aşısı oldum ateşim var ne yapmalıyım?
 • biontech aşısı oldum kolum şişti
 • biontech aşısı oldum her yerim ağrıyor
 • biontech aşısı oldum boğazım ağrıyor
 • biontech aşısı oldum grip oldum
 • biontech aşısı oldum çok kötüyüm

Bu tip yan etkilerin görülmesi aslında vücudunuzun bağışıklık sisteminin virüs için verdiği alarmdır. Yani seni tanıdım diyor. Bu belirtiler ne kadar çok olursa veya ağır geçirirseniz bağışıklık sisteminizin o kadar güçlü olduğu anlamına gelmez. Buna dikkat edelim. Yani hiç belirtide göstermeyebilirsiniz. Buda bağışıklık sisteminizin kötü olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca bu yan etkilerin aşıdan sonra görülmesinin normal bir süreç olduğunu anlamak için virüsü ve aşıyı iyi tanımak lazım. Onun için Prof. Dr. Murat AKSOY ‘un mRNA Aşıları Nedir? | Covid-19 Aşılarının Tüm Bilinmeyenleri başlıklı youtube videosunu izlemenizi öneriyorum.

Peki bu yan etkilerden sonra parasetemol yani ağrı kesici alabilir miyiz? Alabilirsiniz arkadaşlar. Bu sizin başıklık sisteminizi etkilemez. Sadece yan etkileri hafifletir. Tabi doktorunuza danışın.

Aşı olanlar covid 19 hastalığını bulaştırıyor mu? Evet bulaştırabilir, aşılar bulaşı %100 önlemez ama enfeksiyona hızlı yanıt verildiğinden bulaştırıcılık süresi kısa sürüyor.

Biontech Aşısı Oldum

Aslında daha önce aşı olmama gerekiyordu ama 2020 aralık ayında geçirdiğim covid ve üstüne Ürtiker hastalığından sonra aşı olmam doktorum tarafından ertelenmişti.

Ürtiker (Kurdeşen) hastalığıda neymiş?

Genel bilgilerden sonra kendi aşı hikayeme dönebilirim. 182 ‘i arayarak aynı gün içinde aşı randevusu aldım. Randevu saatinde hastaneye gittiğimde önümde 20-25 kişilik bir aşı sırası vardı. Neyse acelem olmadığından bekleme karar aldım. Ama bu sırada inşallah sırada covid olmam diyede bir endişem oluştu.

20 dakika bekledikten sonra baktım sıranın sonu görünmez oldu. Bende twitter üzerinden sağlık bakanlığını etiketleyerek durumu izah eden bir twit ettım. Twitten 10 dakika sonra 2 aşı odası daha açtılar. Sonuç olarak diğer iki odanın hemşireleri içeride oturuyormuş. 🙂

Aşı sırası bana tam 52 dakika sonra geldi. Hemşirenin odasına girmeden önce Covid 19 Aşı Bilgilendirme ve Onam Formu ‘nu dolduruyorsunuz. Ondan sonra aşı olabiliyorsunuz.

Biontech aşı onam formu
Biontech aşı onam formu

Aşı olduktan sonra 20-30 dk. kadar bekleme odasında bekletiyorlar. Olası bir alerjik durum için orada acil müdahale ekibi bekliyor.

Aşıyı olduktan sonra 1. Günüm ve sadece kolum çok ağrıyor. Onun harinde başka bir yan ekti görülmedi. 2. Gümün de kolumdaki ağrı azaldı ama hafif bir yorgunluk hissi oldu ama kısa sürdü. 3. Günüm de tüm ektiler tamamen geçtiç

İlerleyen günlerde ekstra bir yan etki görülürse yazımı güncelleyeceğim.

Aşı Olacaklara Tavsiyeler

 • Öncelikle internette okuduğunuz sallamasyon haberleri ve yorumları dikkate almadan aşı olmaya gidin.
 • Kendinizi yan etki görülecek korkusu ile şartlandırmayın. Yoksa nosebo etkisi olacaktır.
 • Eğer aşı günü kendiniz iyi hissetmiyorsanız randevu tarihini değiştiriniz.
 • Eğer kaygılı biriyseniz tek başınıza aşı olmaya gitmeyiniz.
 • Aşıdan sonra kesinlikle spor aktivitesi yapmayın. Bol bol dinlenmeniz lazım.
 • Eğer aşı vurulduğunuz yer kızarır ve şişerse üstüne soğuk uygulama yapın.
 • Aşıdan sonra ateş veya ağrı olursa parasetamol bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Biontech aşısı oldum ve aşı sonrası yan etkileri sizlerde paylaştım. Umarım yararlı bir kaynak olmuştur.

Kaynaklar

https://covid19asi.saglik.gov.tr/TR-77716/yan-etkilerle-karsilasildiginda-yapilacaklar.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nosebo_etkisi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.