Türkiye Yangın Haritası (Orman Genel Müdürlüğü ve NASA)

Türkiye yangın haritası olarak, birincisi NASA Türkiye yangın haritası. İkincisi OGM orman yangınları haritası olarak iki farklı kaynaktan bilgi alabilirsiniz.

1- NASA Türkiye Yangın Haritası

Biliyorsunuz NASA FIRMS (Fire Information for Resource Management System) adında yeni bir yangın sistemini kullanıma açmıştı. Buradan tüm Dünya üzerindeki herhangi bir bölgedeki yangınları anlık olarak canlı takip edebiliyorsunuz.

NASA HARİTASI: https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/

Bu uygulamayı Türkiye ‘deki orman yangınları içinde kullanabilirsiniz. Sitenin kullanımı ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve kullanım için bakınız: https://www.profesorungunlugu.com/2021/07/dunya-yangin-haritasi-canli-uydu-goruntuleri-nasa-fire-map.html

2- Orman Genel Müdürlüğü Türkiye Yangın Haritası

Bu uydu sistemini OGM hazırlamış ama altyapı olarak google haritaları kullanıyorlar. Bu haritada sadece ülkemiz üzerindeki orman yangınlarını görebiliyorsunuz.

https://cbs.ogm.gov.tr/yangin/

Harita üzerindeki;

  • Kırmızı Alev, yangının devam ettiğini,
  • Sarı Alev, yangının kontrol altına alındığını,
  • Yeşil Alev, yagının söndürüldüğü,

Anlamına geliyor. Ayrıca harita üzerinde işaretlenen alanların ölçüsünü hesaplayabilirsiniz.

Yangın Çıkan İller

Aşağıdaki linkten Orman Genel Müdürlüğü ‘nün hazırladığı Türkiye yangın tablosunda yangının hangi illerde olduğunu, yangının nerelerde devam ettiğini yada yangınların kaç ilde devam ettiğini detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

https://web.ogm.gov.tr/Sayfalar/OrmanYanginlari.aspx

Bu tabloda ülkemizde çıkan orman yangınlarının hangi şehirde çıktığını, hangi gün ve saatte, hangi ogm ‘lüğü içinde olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca tabloda en sağında yangının son durumu hakkında bilgide alabilirsiniz. Örneğin devam ediyor, kontrol altında yada söndürüldü diye ibareleri görebilirsiniz.

yangın olan yerler listesi

Bu makaleyi yazerken gördüm saat 21.43 ‘te Muğla-Milas, Gürcamlar Köyünde yeni yangın başlamış. Bu arada yangın listesi kendi kendine devamlı güncellemektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.