En Güzel Okyanus Fotoğrafları 2021

En Güzel Okyanus Fotoğrafları 2021 yani bilinen adıyla Okyanus Fotoğrafçılığı Ödülleri 2021 (Ocean Photography Awards 2021) sahiplerini buldu. Ayrıca ödül alanlar arasında bir Türk bulunmaktadır.

Her yıl düzenlenen yarışmaya Dünya ‘nın dört bir yanından bir çok fotoğrafçının çevrelerindeki okyanus hayatını ve bu okyanuslara insanların etkilerini göstermeye çalışan fotoğrafçılar katılıyor. Yani yarışmanın asıl amacı okyanus hayatı üzerine farkındalık oluşturmaktır.

Bakınız: En İyi Doğa Fotoğrafları

Sularımızda yaşayan canlılar insanların aktiviteleri sonucu (kontrolsüz avlanma, küresel ısınma, çevre kirliliği) olumsuz şekilde etkilenmektedir. Hatta bazı türler yok olmuştur. İşte 2021 Okyanus Fotoğrafları yarışmasında bu olumsuzluklara değinilmektedir.

Yarışmada koruma, keşif, macera, kolektif portföy, genç fotoğrafçı, female fifty fathoms, yılın okyanus fotoğrafçısı kategorisi gibi alanlarda ödül verilmektedir.

Bakınız: Türkiye ‘deki Zehirli Örümcek Türleri

Koruma Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Ağzına olta takılan müren balığı

Kerim Sabuncuoğlu, Conservation Photographer of the Year 2021 dalında en büyük ödülü yukarıdaki ağzına olta takılıp ölen müren balığının fotoğrafı ile kazandı. Fotoğraf Londra’da yer alan Tower Bridge’de sergilenmektedir.

The Ocean Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Aimee Jan, yılın okyanus fotoğrafçısı dalında en iyisi olarak seçilmiştir. Bu arada birinciliği yukarıdaki yavru balık sürüsünün ortasında poz veren Caretta Caretta ile kazandı.

Macera Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Ben Thouard, yılın Macera fotoğrafçısı seçilmiştir. Bu arada birinciliği yukarıdaki dev dalgaların arasında sörf yapan kişinin fotoğrafı ile kazandı.

Keşif Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Martin Broen, yılın keşif fotoğrafçısı seçilmiştir. Bu arada birinciliği Yukarıdaki mağara çökellerinin gölgeleri arasında çektiği bir dalgıcın fotoğrafı ile kazandı.

Genç Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Hannah Le Leu, yılın genç fotoğrafçısı seçilmiştir. Bu arada birinciliği yukarıdaki yavru caretta caretta ‘nın aç kuşlar arasında çektiği fotoğraf ile kazandı.

Topluluk Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Phil De Glanville, bu arada birinciliği yukarıdaki dev dalgaların içinde sörf yaparken çektiği fotoğraf ile kazandı.

Kolektif Portföy Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Stefan Christmann, yılın Kolektif Portföy fotoğrafçısı seçilmiştir. Bu arada birinciliği yukarıdaki Kral Penguen çiftinin yavrusu ve yumurtası ile olan ilişkisini anlatan fotoğraf ile kazandı.

Kadın 50 Kulaç Kategorisinde Yılın Fotoğrafçısı

Renee Capozzola, yılın Kadın 50 Kulaç fotoğrafçısı seçilmiştir. Bu arada birinciliği yukarıdaki caretta caretta ‘nın gün batımında hava almak için okyanus yüzeyine çıkış fotoğrafı ile kazandı.

En güzel okyanus fotoğrafları 2021 yılı için seçilen fotoğraflar.

28 Ağustos 2021

Soğuk Yenen Yemekler

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.