Konya Kelebekler Vadisi – Konya’da Gezilecek Yerler

Konya Kelebekler Vadisi diğer adıyla Konya Tropikal Kelebek Bahçesi olarakta biliniyor. 2015 yılında Selçuklu ilçesinde açılan kelebekler için açılan tropik bir kapalı alan. Bu bahçe hakkında en çok merak edilen;

 • Konya Kelebekler Vadisi Nerede?
 • Konya Kelebekler Vadisi giriş ücreti
 • Konya Kelebekler Vadisi açık mı?

gibi benzeri sorularınıza bizzat kendi tecrübelerim ile cevap vereceğim.

Konya Kelebekler Vadisine Antalya ‘daki tatilimizden dönüşte yolumuzun üstünde olduğu için 27 Temmuz 2021 Cuma günü uğradık. Bahçeye ilk girişte sizi uzun bir kuyruk bekliyor olabilir. Biz öğleden sonra 16.30 gibi vardığımızda önümüzde 50-60 kişi vardı.

Neyseki kuyruk uzayınca gişede çalışan sayısını arttırdılar ve sıra hızla geldi. Güzel yanı şu belediye sıra kuyruğunda bekleyenler için üstü kapalı alanlar yapmış. Bu demek oluyorki orada her zaman kuyruk oluyor.

Giriş ücreti öyle uçuk rakamlar değil neyseki. Burada Selçuklu Belediyesini tebrik ederim. Biz girdiğimizde yetişkinler için 17.5 TL ve 0-6 yaş arasıda ücretsizdi. Ayrıca ödeme yöntemi olarak kredi kartıda kabul etmeleri çok güzel bir hizmet.

Kelebek Vadisine giriş saatleri ve ziyaretçi günleri olarak pazartesi günleri hariç diğer günler en son 17.30 ‘a kadar girebiliyorsunuz. Eğer 17.30 ‘da içeri girdiniz diyelim max. 18.00 ‘a kadar içeride kalabiliyorsunuz.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Evet sıramızı bekledik, paramızı ödedik ve içeri giriş yaptık. Sizi serin bir hava ile yeşil bir ortam karşılayacak. Kendinizi yapay kuş sesleri ile birlikte yağmur ormanlarında hissedebilirsiniz. Tek eksik yanı kelebek! Evet kelebek vadisinde kelebek yok denecek kadar azdı.

Sebebini bilmiyorum ama havada kelebek görmeniz çok zor. Biz ailecek 4-5 tane uçan ancak görebildik. Diğerleride tüneklere konmuşlardı ama onlarda öyle ahım şahım sayıda değillerdi. Şahsen çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Ben uçuşan yüzlerce, binlerce kelebek hayal etmiştim. Acaba diyorum beklentimi mi çok yüksek tuttum?

Sonra düşünüyorum orası dış etkenlerden arındırılmış tropik iklime sahip ve her şey kelebekler için düzenlenmiş bir yapı. Neden üremiyorlar yada dışarıdan takviye yapılmıyor? Hani beslemesi pahalı olan bir canlı olsa neyse ama bildiğiniz çürümüş meyve ile besleniyorlar. Orada en büyük gider elektrik ücreti olur.

İçeride tek yönde ilerleyebiliyorsunuz. Alan içinde fotoğraf çekilebilmek için özel alanlar yapmışlarki güzel düşünülmüş. Ayrıca içeride ufak bir şelale var. Önünde ve alt kısımda fotoğraf çekilmeyi unutmayın. 🙂

İçeride sadece kelebek yok Dünya ‘nın çeşitli bölgelerinden gelmiş 150 farklı bitki türüde bulunuyor. Bunun yanında kurutulmuş kelebekler, yılanlar ve böcekler bulunmaktadır.

Çıkış kısmında kelebeklerin tırtıl larvasından pupaya ve son olarak ergin evresine kadar tüm yaşam döngüleri görebileceğiniz odalar mevcut. Buralara girmeyi sakın unutmayın.

Tüm bu alanları gezmek toplam 30-40 dakikanızı almaktadır. Ayrıca çıkışta hediyelik eşya dükkanı sizi beklemektedir. Orada çok güzel kehribar içinde dondurulmuş akrep, örümcek, kelebek vb. böcekler bulunmaktadır. Yani fiyatlarıda öyle uçuk değil 50, 75 ve 100 TL gibi rakamlardan başlıyor.

Konya Kelebekler Vadisi Hakkında Bilgiler

 • Konya Selçuklu Belediyesi tarafından 4 Temmuz 2015 tarihinde açılmıştır.
 • Türkiye ‘nin ilk kelebek koruma alanıdır.
 • 2018 Sign of the City Kamu Binaları kategorisinde En İyi Mimari Tasarım ödülünü kazandı.
 • Toplam 7,600 m²lik alan olup, 3,500 m²lik kısmı gezi alanlarıdır.
 • 1,200 m² kelebek uçuş alanına sahiptir.
 • Tüm yıl boyunca içerisi 28 °C ve %80 nemde sabit tutulur.
 • 150 ‘den fazla tropik bitki türü bulunmaktadır.
 • 45 farklı tür kelebek bulunmaktadır.
 • Yıllık 350.000 bin kişiden fazla turist gelmektedir.

Konya Kelebekler Vadisi Sık Sorulan Sorular

Kelebekler Bahçesi ile ilgili aklınızda soru kalmasın.

Konya kelebekler Vadisi pazar günü açık mı?

Evet hafta sonları açıktır. Sadece pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmiyorlar.

Kelebekler Vadisi cumartesi açık mı?

Evet hafta sonları açıktır. Sadece pazartesi günleri ziyaretçi kabul etmiyorlar.

Konya Kelebekler Vadisi ziyarete açık mı?

Açıktır ve 2021 tarihinde ziyaretçi kabul ediyor.

Konya Kelebekler Vadisi giriş ücretli mi?

Evet ücretlidir. Sadece 0-6 yaş, şehit yakını (Anne, Baba, Eş ve Çocuk) ve gazilerimize giriş. ücretsizdir.

Konya Kelebekler Vadisi ücreti ne kadar?

Gün farketmeksizin yetişkinler 17.5 TL, öğrenci 7.5 TL. Ayrıca gruplar için indirimli fiyatları var. Örneğin 9+ yetişkin ile giderseniz kişi başı 15 TL, öğrenciler için 5 TL ‘dir. Daha sonra engelli ve 65 yaş için 5 TL ‘dir. Bunlara ek olarak şehit yakınları ve gazilere giriş ücretsizdir. Bkz.

Kelebekler Vadisi nereye bağlı?

Konya ‘nın Selçuklu ilçesine bağlıdır.

Konya Kelebekler Vadisinde neler var?

Resmi web sitesine göre 15 farklı kelebek türü, 150 farklı tropik bitki türü ve kurutulmuş böcekler bulunuyor.

Konya Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Şehir içinden üç farklı otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Birincisi 47 numaralı otobüs. İkincisi 57 numaralı otobüs. Üçüncüsü Fatih Işıklar minibüsü ilede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi Mevlana arası kaç km?

Konya ‘ya gitmişken Mevlana Türbesinide gezmeden olmaz diyorsanız. Kelebekler Vadisi ile Mevlana arası 15 km ‘dir. Ama dikkat etmeniz gereken ikisininde kapanları saatleri birbirlerine yakın. Onun için birine sabah diğerine öğleden sonra gidebilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi saat kaçta kapanıyor?

Müzeye en son giriş 17.30 ‘dur. Eğer 17.30 ‘da içeri girdiyseniz 18.00 ‘da kesin çıkış yapmanız lazım.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.