Temizlik Nasıl Yapılır?

Temizlik nasıl yapılır? ve Evde hijyenik temizlik nasıl yapılır? Terimlerini sanırım hayatımıza covid-19 girdiğinden berli daha çok arar olduk. Hatta günlük ve haftalık temizlik yetmiyor üstüne dip bucak temizlik nasıl yapılır? Diyerek daha iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Temizlik Nasıl Yapılır? Evde hijyenik temizlik nasıl yapılır?

Covid-19 ‘dan temizliği o kadar arttırdıkki artık kadınların bir çoğu Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalığına yakalandı haberleri yok. Yani salgından kurtulsak bir bu hastalıktan kurtulamayacağız gibi. Tabi abartmadanda temizliğimize önem vermeliyiz.

Ancak bu firmalar büyük şehirlerde hizmet vermektedirler. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya gibi şehirlerde hem kaliteli hemde rekabetten dolayı ucuz temizlik hizmeti alabilirsiniz. Mesela ben google ‘a Konya Temizlik yazıp arattığımda karşıma çıkan firmaları arayıp bilgi aldım. Sizde kendi şehrinize göre arama yapabilirsiniz.

Temizlik nasıl yapılır? Sorusunun bir çok cevabı var. Bunlardan birisi yukarıda anlattığım gibi profesyonel hizmet almak. Yok ben evimi, iş yerimi kendim temizlemek istiyorum diyorsanız. Onunda formülü bizde ve aşağıdaki adımları takip edin.

Kapsamlı Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu temizlik türü öyle ayda bir yapılmaz hanımlar haberiniz olsun. Bu büyük ve kapsamlı temizlik sadece mevsim geçişlerinde yapılması lazım. Çünkü sizi yoracak türde bir temizliktir.

 • İlk önce evinizin tüm pencerelerini açarak havanlandırma işlemi yapmanız lazım.
 • Havalandırma işlemi sırasında duvarlarınızdaki lekeleri silmekle başlamanız lazım. Tüm duvarları değil sadece lekeli bölgeleri mikrofiber bezlerle boyaya zarar vermeyen deterjanla veya sıvı arap sabunu ile silebilirsiniz. ( Aynı zamanda hijyenik olmasını istiyorsanız birazcık sirke ekleyebilirsiniz.)
 • Duvarlar bittikten sonra perdeleriniz söküp yıkamaya atabilirsiniz.
 • Perdeleriniz temizlenirken, evinizin camlarını silebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım cam silme bezi ve suyu kullanmanız iyi olacaktır. Ayrıca cam suyunuzun içine birazcık sirke katmanız hem hijyenik açıdan hemde temizlik için iyi olacaktır. Bu sırada evdeki aynalarınızıda aradan çıkartın derim.
 • Perdelerimiz hala yıkanıyorken evimizin tozunu alabiliriz. Toz alırken ayrıca evide toplamış olacağımızdan büyük bir zaman kazanmış olacaksınız. Dikkat etmenız gereken husus zemine göre temizlik malzemeleri kullanın. Ayrıca kapıların kenarlarını unutmayın.
 • Sırada evinizdeki çarşaflar ve kumaşlı mobilyalarınızın temizliği var. Evinizdeki tüm yastık kılıflarını ve çarşafları çıkartıp temizleri ile değiştirin. İmkanınız varsa yastıklara biraz vurarak balkonda havalandırın.
 • Dolap ve çekmeceleriniz temizliğini yaparken. Mevsim geçişi olduğu için yeni mevsimin kıyafetlerini eskileri ile değiştirmeyi unutmayın.
 • Şimdi en önemli kısıma geldik banyo, lavabolar ve tuvalet temizliği. Aslında bu temizliği günlük ve haftalık yaptığımız için bizi pek uğraştırmayacaktır.
 • Tüm evi süpürmeye geldi ama burada dikkat etmeniz gerek kısım halılarınız tozlu ise bu işlemi toz almadan önce yapmalısınız.
 • Gelelim mutfak temizliğine. Öncelikle dolaplardaki tüm eşyalarını indirip temizleyip tekrar yerleştirmeniz lazım. Daha sonra dolapların dış kısmını silmeniz lazım. Daha sonra buzdolabını düzeltmeniz gerekiyor.
 • Ve sona geldik yer silme. Yerleri silerken süpürgelik kısmından ve köşelerden başlayın. Ayrıca paspasınız nemli ama yere su damlamayacak kadar ıslak olması lazım.

Şimdi diyeceksinizki ben bunları okurken yoruldum. İşte onun için profesyonel hizmet veren firmalar ile çalışabilirsiniz.

Kapsamlı ev temizliği yada çok kirli bir evi temizlemek istiyorsanız. Ama zamanınız yok veya bir rahatsızlığınız var ve siz temizlik yapamıyorsanız. Yerinize bu işleri yapan firmalar varki çok sağlam temizlik yapıyorlar. Şahsen ben ayda bir detaylı temizlik için bir firma ile çalışıyorum.

Günlük Temizlik Nasıl Yapılır?

Vakit bulamayan kişiler için günlük temizliğin önemi çoktur. Eğer günlük temizlik yapmazsanız kapsamlı ev temizliği sırasında çok yorulursunuz. Hızlı ev toplamanın püf noktalarını sizlerle paylaşarak işinizi kolaylaştıracağım.

 • Öncelikle evinizin havasını her gün yenileyin.
 • Dağınıklık gördüğünüz zaman hemen onu toparlayın. Yarına bırakmayın. Bunun için çocuğunuz varsa dağıttığı oyuncakları toplamasını öğretin. Yada ortalıkta çamaşırlarınız duruyorsa ufak bir sepet yardımıyla 5 dk. toplayabilirsiniz.
 • Günlük olarak az kullandığınız alanları ilk temizleyin. Yatak odanızdaki yatağınızı toplamak, kirli bulaşıkları makiyana dizmek, kirlileri çamaşır makimasına atmak.
 • Ortalığı süpürmek. Bu işlem için dikey süpürgeler ve son zamanlarda popüler olan robotlar işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Evet gördüğünüz gibi günlük 20 dakika içinde tüm evinizi hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Haftalık Temizlik Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki günlük temizlik işlemlerinden farklı olarak aşağıdaki işlemleri yapmanız lazım;

 • Fırın temizliği,
 • Buzdolabının dış temizliği,
 • Küçük ev aletlerinin temizliği,
 • Balkon temizliği,
 • Banyo dolaplarının temizliği,
 • Lavaboların temizliği,
 • Klozet ve duşa kabin temizliği,
 • Mobilyaların tozlarının alınması,

Bu işlemler günlük temizlik işlerine ek olarak yapılması gereklidir.

Hijyenik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Covid ile birlikte bu hijyenik ev temizliği hayatımıza girdi. Sanki daha önceki ev temizliği hijyenik olmuyordu. 🙂 Hanımlar öyle kelimelere takılmayın. Hijyenik derken eğer siz günlük ve haftalık ev temizliğinizi aksatmıyorsanız bundan temizi olmaz.

Sadece temizlik sırasında kimyasal temizlik malzemeleri yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Onun haricinde evinizin ortak kullanım alanlarındaki kapı kollarına falan yüzey dezenfektanı sıkabilirsiniz. Bunlardan başka ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Bir ev nasıl temizlenir? Sorusunun tüm cevaplarını vermiş olduk. Artık evinizi veya iş yerinizi ister kendiniz ister hizmet alarak temizletebilirsiniz.

27 Aralık 2017

YERKUŞAĞI

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.