Atatürk Hutbe Yasağı (5 Mart 1924 Tarihli Kararname)

Atatürk hutbe yasağı, 5 Mart 1924 tarihli kararname ve ”Hutbelerde neden Atatürk’ün adı geçmiyor?” sorunu belli aralıklarla eminim karşınıza çıkıyordur. Özelliklede 29 Ekim ‘in Cuma gününe denk gelmesi durumunda kesin ülke gündeminde oluyor.

Siyasiler bu durumu kendi lehine kullanmak için dini, siyaset işlerine bulaştırıyorlar. Arkadaşlar hutbelerde kişi isimleri veya dünya işlerinden bahsedilmez. Bu hutbenin doğasına aykırıdır. Hemen buradan Atatürk düşmanı olduğum çıkarımına girmeyin.

Tek derdim ülkemizde kimse İslam ‘ı babasının malıymış gibi kullanmasın. Bu ülkede köşeye sıkışan veya ünlü olmak isteyen ya Atatürk ‘e yada İslam ‘a çamur atıyor. Arkadaş bu konulardan artık size ekmek çıkmaz. Bırakın milletin yakasını artık.

Atatürk Hutbe Yasağı

Ayrıca Atatürk hilafeti kaldırınca hutbelerde isminin geçmesini bizzat kendisini yasaklamıştır. Zaten olması gerekeni paşam yapmış daha ötesi var mı? Aradan neredeyse 100 yıl geçmiş hala hutbelerde Atatürk ‘ün adı geçmiyor diyerek Diyanet üzerinden İslama saldırmaya çalışanlar var.

Bu numaralar gerçekten ucuz kalıyor artık. Çünkü internet var çünkü bilgi çağındayız. Söylediklerinizin gerçekliği anında sorgulanabiliyor.

5 Mart 1924 Tarihli Kararname

İşte o kararnamede yazan kısım.

Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir.
Atatürk Hutbe Yasağı (5 Mart 1924 Tarihli Kararname)

Yukarıdaki kararnamede görüldüğü üzere Türkiye Re’is-i Cumhurı olarak Gazi Mustafa Kemal kendi adının hutbelerde zikredilmemesini istiyor. Onun yerine millet ve cumhuriyet adına dua edilmesini istiyor.

Atatürk Hutbe Yasağı (5 Mart 1924 Tarihli Kararname)

SONUÇ

Siyasiler artık İslam ‘dan ve Atatürk ‘ten uzak dursunlar. Her şeyden önce onların işleri ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gerekli adımların atılmasını sağlamaktır.

27 Aralık 2019

2020 Asgari Ücret

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.