Dünyada En Çok Satan Kitaplar

Dünyada en çok satan kitaplar yani bu konuda net bir açıklama yapmak imkansız. Ama bazı resmi verilere göre tarihin en çok satan kitaplarını listelemek mümkün.

Dünyada En Çok Satan Kitaplar

Tüm tarih boyunca en çok okunan kitaplar hangileri dersiniz? Bunun net bir yanıtını kimse veremez. Çünkü eski zamanlarda telif kavramının olmaması daha sonra eski kitapların devamlı değişen yayınevleri. Bunlar istatistikleri etkileyen nedenler.

Ancak son yıllarda çıkan kitapların telif kavramı ile net satış rakamları elde edilebiliyor. Bunun ışığında ve Guinness Rekorlar Kitabı gibi resmi kaynaklardan yararlanarak en ideal listeyi yapmaya çalıştım. Bu arada listede kutsal kitaplar, sözlükler ve çoçuk kitapları hariç en çok satılan kitaplara yer verdim.

Bakınız: Kitap İncelemeleri

Diğer Listelerimiz: Havalı Gösterecek Kitaplar

Ayrıca bu listenin oluşmasında ülke nüfuslarının ve dillerinin öneminin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

En Çok Satan Kitaplar Sıralaması

1. Başkan Mao’dan Seçme Sözler

Satış Rakamı: 750+ milyon

Bu satış rakamını Dünya ‘da sanırım hiç bir kitap yakalayamaz. Bu kitabın bu kadar yüksek rakamlara ulaşmasının sebebi devlet destekli olmasıdır.

2. Harry Potter Serisi – J.K. Rowling

Satış Rakamı: 500+ milyon

İlk kitabı 1997 yılında satışı çıkan kitap Dünya çapında 80 dile çevrildi. Ayrıca 2018 ‘de açıklanan verilere göre tam 500 milyon adet kopya satılmış.

3. İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

Satış Rakamı: 200+ milyon

1859 yılında ilk kez yayınlanan kitap bir çok dile çevrildi. Kısaca özetlemek gerekirse, kitapta suçsuz yere Paris’teki bir hapishanede 18 yılını geçirdikten sonra Dr. Manette ‘nin hayatını anlatıyor.

4. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi (The Lord of the Rings) – J.R.R. Tolkien

Satış Rakamı: 150+ milyon

1954 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrildi. Kitaplar film ve diziye uyarlandı. Filmleri izlenme rekorları ve bir çok ödül aldı.

5. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Satış Rakamı: 140+ milyon

1943 yılında ilk kez yayınlanan kitap Guinness Rekorlar Kitabı ‘na göre 382 dile çevrilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse kitap bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatımıdır. Günümüzde 7 ‘den 70 ‘e herkesin okuduğu bir kitap olma özelliği taşıyor.

6. Dirk Pitt – Clive Cussler

Satış Rakamı: 120+ milyon

1973 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında 41 dile çevrilmiştir. Kitapları filme çevrildi. Kitapta fiziksel açıdan da oldukça güçlü olan Pitt kötü insanları yeryüzünden silmektedir.

7. Narnia Günlükleri – C. S. Lewis

Satış Rakamı: 120+ milyon

1949 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Kitapları filme ve tiyatroya çevrilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse kitapta, olaylar kurgusal bir yer olan Narnia’da geçmektedir. Narnia, hayvanların konuşabildiği, sihrin gerçek olduğu ve iyiyle kötünün birbirleriyle savaştığı bir dünyadır.

8. Alacakaranlık Stephenie Meyer

Satış Rakamı: 116+ milyon

2005 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında 38 dile çevrilmiştir. Kitapları filme çevrildi. Kitapta bir insan ile vampirin aşkı anlatılmaktadır.

9. Hobbit – J. R. R. Tolkien

Satış Rakamı: 100+ milyon

1937 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Aslında Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıç kitabı niteliğindedir.

10. Kızıl Köşkün Rüyası – Cao Xueqin

Satış Rakamı: 100+ milyon

1791 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse, Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve aynı zamanda Qing Hanedanı’nın yükselişini ve çöküşünü anlatmaktadır.

11. On Küçük Zenci – Agatha Christie

Satış Rakamı: 100+ milyon

1939 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Polisiye türünde olan roman en iyi 100 polisiye listesinin içindedir. Kitabın ismi ırkçılık yüzünden on kişiydiler olarak değiştirilmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse, geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkarlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişi, bir adaya davet edilir. Bundan sonra adada cinayetler işlenmeye başlar. Tüm bu olaylar bir gizem içinde olmaktadır.

12. Ayişe – H. Rider Haggard

Satış Rakamı: 83+ milyon

1886 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında 44 dile çevrilmiştir. Fantezi türünde olan roman tüm zamanların en çok satan kitapları listesinin içindedir. Bu arada kitabın ismi ırkçılık yüzünden on kişiydiler olarak değiştirilmiştir. Kitap Cambridgelı macerasever Horace Holly’nin manevi oğlu Leo Vincey ile birlikte Afrika’nın derinliklerine yaptıkları bir yolculuğu anlatır.

13. Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Satış Rakamı: 80+ milyon

2003 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Kitap, bir cinayet ile başlar ve Hz. İsa ‘ya kadar uzanır. Bulmacalar ve gizim dolu bir kitaptır.

14. Düşün ve Zengin Ol Yaşam Boyu Başarı Rehberi – Napoleon Hill

Satış Rakamı: 70+ milyon

1937 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Kitap, kişisel gelişim üzerinedir.

15. Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Satış Rakamı: 65+ milyon

1951 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Kitap, anti-kahraman Holden Caulfield’ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci Holden’ın kendi ağzından anlatır.

Ayrıca ABD ‘nin bir çok lisesinde yasaklı kitap listesindedir. Sebesi “ahlâk dışı” ve “açık saçık” olduğundandır. Bu arada kitap “En iyi ve en ikonik 100 giriş cümlesi” listesinde romanın giriş cümlesi birinci sırada, “En iyi 101 kapanış cümlesi” listesinde on beşinci sırada yer almaktadır.

16. Simyacı – Paulo Coelho

Satış Rakamı: 65+ milyon

1988 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında 26 dile çevrilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse, Simyacı İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago ‘nun yaşamının felsefi öyküsüdür.

17. Lolita – Vladimir Nabokov

Satış Rakamı: 50+ milyon

1955 yılında ilk kez yayınlanan kitap Dünya çapında bir çok dile çevrilmiştir. Hatta Stanley Kubrick tarafından filme uyarlanmıştır. Roman, ana karakter Humbert Humbert’in su pericikleri adını verdiği ergenlik çağındaki genç kızlara karşı cinsel tutkusunu konu eder.

SONUÇ

Dünyada en çok satan kitaplar listemiz aslında uzuyor ama hepsini yamanın bir anlamı yok. Yukarıdaki liste yetecektir diye düşünüyorum.

Peki siz bu en çok satan kitaplardan kaçını okudunuz?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.