Hangi Market Ne Kadar Ceza Aldı? (2021)

Hangi market ne kadar ceza aldı? Rekabet kurumu 5 zincir markete toplamda 2.7 milyar tl para cezası kesti. Ayrıca aralarında birde tedarikçi firma bulunmakta.

Hangi Market Ne Kadar Ceza Aldı? (2021)

Bu üç harfliler ceza aldı ama ne için aldıkları tek tek açıklanmadı. Kesinlikle kalem kalem yaptıkları halka açıklanmalıdır. Hatta firmaların sahipleri ekrana çıkartılıp rezil edilmelidir.

Mesela bugün bir açıklama geldi ama kimin yaptığını söylemediler. Bir market, kendi alt kuruluşuna halden 75 kuruşa kabak aldırmış. Bunu kendine 3.95 TL ‘ye satmış göstermiş. Daha sonra bunuda marketinde halka 7.50 TL ‘ye satmış. Gerçi bu zincir marketlerin ilk vukuatı değil.

İlgili Link: AVM ve Zincir Marketlere Yeni Yasal Düzenleme

Daha öncede bu üç harflilerin yumurta fiyatları üzerinden whatsapp konuşmaları ortaya çıkmıştı. Hepsi aynı zamanda fiyatları yukarı çekiyorlardı.

İşte bunları yapan şerefsiz firmaları ismi ile açıklamanız lazım. Neden isimler gizleniyor? İsimler ve markalar gizlendikçe bu düzenbazların çarkı dönmeye devam edecek. Ezilen her zaman halk olacak.

Hangi Markete Ne Kadar Ceza Verildi?

Fahiş fiyat soruşturmasında ceza alan zincir marketlere verilen cezalar;

  • BİM’e 958,1 milyon TL,
  • CarrefourSA’ya 142,5 milyon TL,
  • Migros’a 517,7 milyon TL,
  • Şok Marketler’e 384,4 milyon TL,
  • Yeni Mağazacılık’a (A101) 646,6 milyon TL,

Ayrıca tedarikçi firma Savola Gıda’ya (Yudum, Sırma ve Egem) 22,2 milyon TL para cezası kesilmiştir.

Kesilen cezalardan sonra BİM, ŞOK ve Migros ‘tan cezaların haksız olduğunu ve dava açacaklarına yönelik açıklamalar geldi. Tabi yerseniz!

SONUÇ

Hangi market ne kadar ceza aldı? Dememiz lazım. Hangi market hangi sebepten ötürü ceza aldı demeliyiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.