Franchise Film Ne Demek?

Franchise film ne demek? Franchise nedir? Franchise Kelime anlamı? Aslında franchise kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Birincisi spor için kullanılan, ikincisi iş sektörü için kullanılır. Son olarak film sektörü içinde kullanılmıştır.

Franchise Film Ne Demek? Franchise nedir? Franchise Kelime anlamı?

Kısacası Franchise filmler aynı kurmaca evrende geçen film serileridir. Bu tür filmler genellikle aynı hikaye çerçevesinde ayarlanmış, bir dizi karakterden oluşur. Örneğin Marvel Sinematik Evren, Star Wars, Hızlı ve Öfkeli vb. filmler birer franchise yapımlardır.

Aynı şekilde franchise kelimesi kitaplar içinde kullanılıyor. Bunların en iyi örnekleri Harry Potter, Zaman Çarkı, Hobbit vb.

Franchise Kelimesinin Kullanıldığı Alanlar

Franchise kelimesinin birebir Türkçe karşılığı “imtiyazdır.” Bir çok alandada kullanılan bir kelimedir.

Spor

NBA liğini izleyenler daha iyi anlayacaktır. Takımı sırtlayan oyuncular için kullanılır. Bunlara franchise player diyorlar. Mesela Kareem Abdul-jabbar, Kobe Bryant, Lebron James gibi.

İş Sektörü

Ürün, hizmet ve kalitesiyle ismini kanıtlamış markaların, isim haklarını belirli ücret karşılığı satın alınmasına franchising franchise denir. Kısacası günümüzde bayilik diyebiliriz. Bunun en iyi örnekleri Dominos, Burger King, McDonald’s.

Dünyada en yaygın olarak frachise alınan sektör fast food ‘tur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.