Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film İncelemesi

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi film incelemesi, konusu, karakterleri, IMDb puanı, cast, yorumları, türkçe fragmanı gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceksiniz. Ayrıca film hakkında olumlu-olumsuz eleştirilerimi nedenleriyle birlikte açıklayacağım. İyi okumalar.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film İncelemesi
Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Film İncelemesi

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Konusu

Babası tarafından küçüklüğünden berli suikastçi olarak yetiştirilmiştir. Ama kendisi bunu kabullenememiş ve evden kaçmıştır. Ancak geçmişi kendisini bir türlü bıramamıştır. Geçmişindeki efsaneyi çözebilecek mi?

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Fragmanı

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Oyuncuları

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Oyuncuları
 • Shaun karakterini, Simu Liu canlandırmaktadır.
 • Xu Wenvu karakterini, TonyLeung Chiu-Wai canlandırmaktadır. Filmde Shaun babası rolündedir. Ayrıca 10 halkanın kullanıcısıdır.
 • Katy karakterini, Awkwafina canlandırmaktadır. Filmde Shaun çocukluk arkadaşı rolündedir.
 • Jiang Li karakterini, Fala Chen canlandırmaktadır. Filmde Shaun ‘un annesi rolündedir.
 • Xialing karakterini, Meng’er Zhang canlandırmaktadır. Filmde Shaun ‘un kız kardeşi rolündedir.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Eleştiri ve Yorumlarım

Filmimiz A.B.D yapımı olup, Marvel Studios tarafından 3 Eylül 2021 tarihinde yayınlanmıştır. Filmin süresi 132 dakikadır. Bu arada Shang-Chi bütçesi 150-200 milyon dolardır. Gişede 430 milyon dolardan fazla kazanç sağlamıştır.

Ayrıca film; macera, aksiyon, fantastik ve bilim kurgu türündeki filmlerden hoşlananlara hitap ediyor. Red Notice nereden izleyebilirim? Şuan sadece sinemada izleyebilirsiniz.

On Halka Efsanesi filmi bir Marvel Metaverse projesine giriş filmlerinden biridir. Bu filmden sonra Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok filmi ve hepsinin birleşeceği Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi olacak. On Halka filmini izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hatta Marvel Metaverse için dizilerinde bile bahsetmektedir. Bunun en yakın örneği Loki dizisinin finalinde görülmektedir. Finalde Doctor Strange 2 filmi için gönderme yapılmıştır.

İlgili Link: Loki Dizisi

Bir süper kahraman filmi olarak belki diğer süper kahramanlara göre güçleri sönük kalabilir. (Gerçi bu gözler kahraman olarak Black Widow, hawkeye gördü) Ama halkaların gizemi sizi içine çekiyor. Bu halkalar nereden geldi? Kim yaptı? Şahsen bu soruların cevabını acayip merak ediyorum.

Onun haricinde film aksiyon ve fantastik sahnelerde doluydu. Görsel olarak hepsi çok iyiydi. CGI teknolojisinin kullanıldığının farkına bile varmıyorsunuz. Ayrıca yakın dövüş sahneleri özellikle filmin başındaki otobüs sahnesi çok iyiydi. Bu sahneyi izleyince aklıma Hutch Mansell ‘ın başrol olduğu Nobody filmindeki otobüs sahnesi geldi. Eğer izlemediyseniz kesinlikle bu filmi izleyin.

İlgili Link: Nobody Filmi

Aslında film hakkında sosyal medya bir çok olumsuz eleştiriler okuyordum. Onun için birazcık önyargı ile izlemeye başladım filmi. Ama bahsedilenler gibi film kötü çıkmadı. Tabi Marvel görsel ve aksiyon olarak Yenilmezler ile çıtayı çok yükselttiğinden bu tip filmler ile karşılaştırılmaması gerekiyor.

On Halka filmi içerik olarakta kötü değil. Belirli bir mantık çerçevesinde kendi evrenini oluşturmuş bir yapım olmuş. Hatta evren içinde evrene şahit oluyoruz. Kendi içinde bir gizem havasıda mevcut daha ne olsun. Şahsen ben beğendim. Filmin devamını merakla bekliyorum.

Ayrıca filmde bir çok efsanevi yaratıkta göreceksiniz. Örneğin 9 kuruklu tilki Kyuubi ( Naruto izleyenler kendilerini iyi tanır), ejderhalar, anka kuşu, vb.

Film Hakkında Bilinmeyenler

 • 1980’lerin sonlarında Stan Lee, Shang-Chi hakkında bir film/dizi düşünmüştü ve rol için dövüş sanatları süper-starı Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee’yi düşünmüştü. Ama film/dizi bilinmeyen nedenlerden dolayı çekilemedi.
 • Shang-Chi’den arenada gömleksiz dövüşmesi istendiğinde, bu onun çizgi romana bir göndermesidir.
 • On Yüzük logosundaki semboller Çince karakterlerdir. quan (otorite), li (güç), zhuang (güçlü), wei (olağanüstü), jie (muhteşem), shi (etkili), hong (büyük), xiong (zorlu), qiang (kuvvetli), wei (baskın).
 • Dövüş kulübü sahnelerinde düşük seviyeli dövüşlerden birinde Black Widow filminde görünen Dullardan birini görebilirsiniz.
 • Awkwafina, Katy rolü için arabada drift ve okçuluk eğitimi almış.
 • Shang Chi’nin Ta Lo’da aldığı kırmızı ve siyah takım elbise, “Yenilmezler” çizgi romanlarında giydiği takıma bir saygı duruşu niteliğindedir.
 • Çin hükümeti tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle filmin Çin’de gösterime girmesine izin verilmedi.
 • Shang-Chi, Marvel Studios için Asyalı olan ilk süper kahraman filmi.
 • Filmde 1.700’den fazla görsel efekt çekimi yer alıyor.

SONUÇ

Film keyifle izlenebilecek bir yapım olmuş. Özellikle fantastik filmleri sevenlerin hoşuna gidecektir. Shang-Chi imdb puanı 7.6 ‘dır. (192 bin ‘den fazla oy kullanılmıştır.) Filme benim puanım 7.8‘dir. Bu arada Shang-Chi ve On Halka Efsanesi film incelemesi ‘ni umarım beğenmişsinizdir.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi Resimleri

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.