Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Detaylı Anlatım

Kur korumalı TL katılma hesabı nasıl çalışır ve şartları nelerdir? Ayrıca Kur korumalı TL katılma hesabı caiz mi? Helal mi? Tüm bu sorularınızı bizzat hesap açmış ve yatırım yapmış birisi olarak açıklayacağım.

Öncelikle Kur korumalı TL katılma hesabını Kuveyt Türk ‘ten açtım arkadaşlar. Ben hesabı açtığımda mobilden yeni hesap açılmıyordu ama şuan mobilden yeni hesap açabiliyorsunuz.

Kuveyt Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

  • Sol üst kısımdaki alt alta üç çizgiye tıklayın,
  • Hesaplar,
  • Dönüşüm Destekli TL Katılma hesabına tıklayın,
  • Vade kısmından 3,6 veya yıllık hangisini istiyorsanız onu seçin,
  • Sözleşmeyi onaylayın ve ileri diyin.

Gördüğünüz gibi işlemler çok basit. Ama dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bu şartlara dikkat etmezseniz zararınız olabilir.

Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap açmak için şubeye gittiğimde, hesap açılmada önce beni bir kaç konuda uyardırlar. Bunlar;

  • Açtığınız hesaba daha sonra para eklemesi veya çekimi yapamıyorsunuz.
  • Eğer vadesi gelmeden paranızı çekmek isterseniz. Çekmek istediğiniz günkü döviz kuru, yatırdığınız günden düşükse zararına bozduruyorsunuz.
  • Vadesi gelen hesapların o günkü döviz kuru, vadeyi açtığınız günden yüksekse devlet aradaki farkı ödüyor. Ama bankanın verdiği kar payı eğer döviz kurundan yüksekse kur farkını alamıyorsunuz. Yani sizin için hangisi karlıysa o ödenecek. Sonuç olarak ikisini birden alamıyorsunuz.

Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Caiz mi?

Normal şartlarda faizli vadeli hesaplar caiz değildir. Ama katılım hesapları biliyorsunuz ”kar payı” dağıttıklarından caizdir. Bu hesap türüde kar payı üzerinden olduğu için ve devletin verdiği fark hibe olduğu için caiz diyorlar.

Hatta Ziraat Katılım Bankası bu konuda icazet belgesi dahi aldı.

Kur korumalı TL katılma hesabı ziraat katılım icazet belgesi

Katılım (faizsiz) bankalarda açılacak kur korumalı mudarebe esaslı katılma hesaplarına, ilgili vade sonunda tahakkuk edecek kâr payı ile USD döviz kuru arasında döviz lehine bir fark meydana gelirse, bu farkın devlet tarafından ödenmesi, İslam hukukunun klasik faiz teorisine göre “faiz” olarak nitelendirilemez. Zira bu fazlalık, katılım hesabının tarafları dışında üçüncü bir kişi tarafından belirli bir amaçla verilmekte olup, ortaklığın baştan kâr garantisi taşıması anlamına gelmez, helaldir.

Detaylı bilgiler için: https://sorularlaislamiyet.com/dovize-endeksli-turk-lirasi-mevduati-caiz-mi

Evet aklınıza takılan sorular olursa lütfen çekinmeden sorunuz.

28 Ağustos 2021

Soğuk Yenen Yemekler

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.