ÖTV İndirimi Gelecek mi? Yoksa ÖTV Sistemi Değişecek mi?

ÖTV indirimi gelecek mi? Sanırım bu sorunun cevabını araba alacak veya alakası olmayanlar bile merak ediyordur. Aynı zamanda cevabı bilinmeyen bir sorudur. Ama son yapılan kanun değişikliği ile sanki cevabı biraz belli oldu gibi.

Bugün yayınlanan Resmi Gazete ‘ye göre ÖTV değiştirme yetkisi ”Bakanlar Kurulu” ibaresi yerine ”Cumhurbaşkanı” olarak değiştirildi. Bu şu demek oluyor şuandan itibaren Sn. Cumhurbaşkanımız isterse ÖTV ‘yi sıfıra isterse 3 katına kadar çıkartabilir yada yeni matrah grupları oluşturabilir. Gerçi yasanın değişmesi pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü Bakanlar Kurulunu seçende Cumhurbaşkanı olduğu için. Kendisi ne derse Bakanlarda onu çıkartıyordu zaten.

Resmi Gazate: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220726-14.htm

Peki neden ifade değiştirildi? Benim tahminim seçim geliyor ve ÖTV ‘de bir değişikliğe gidilecek. Bu değişiklikte halkın çoğunluğunu pozitif şekilde etkileyeceği için bu artıları Cumhurbaşkanımız kendi hanesine yazdırmak isteyecektir. Dediğim gibi bunu Bakanlar Kurulu yapsaydı sonuç değişmeyecekti ama halk olarak sonuca değil kişilere baktığımız için siyasilerde kendilere göre yeni yollar çiziyor. Bu olay dün yazıya aldığım ”Havalı Gösterecek Kitaplar” gibi oldu. Arz ve talep dengesi.

ÖTV İndirimi Gelecek mi?

ÖTV İndirimi Gelecek mi?

Büyük ihtimal 2022 senesi içinde veya 2023 ilk döneminde gelecek gibi görünüyor. Çünkü araba fiyatları sürekli artan kur farklarından, kovid salgınından ve yaşanan çip sorunlarından dolayı şişmiş durumda. Günümüzde lüksten çıkıp ihtiyaç haline gelen arabaları artık kimse alamaz oldu. Orta segment bir araba ev fiyatına denk geldi. Bunun üstüne fırsatçılarda 2. El fiyatlarını uçurdular. Hatta firmadan alıp daha yüksek fiyata sarı renkli sitede satıyorlar. Bunada ayrıca çözüm gerekli neyse başka zaman tartışırız.

Yeni ÖTV Sistemi

İşte benim her zaman bahsettiğim değişiklik budur. Şahsen ÖTV ‘de şarta bağlanmadan direk indirim olacağını zannetmiyorum. Zaten bu düşüncemi kanundaki değişiklik destekliyor. Neydi o değişiklik ”farklı matrah grupları oluşturmaya…” Evet bu maddeye göre Sn. Cumhurbaşkanı kafamdaki gruplandırmayı yaparak herkesin karlı çıkmasını düşünüyor.

Bu değişiklik şöyle olmalıdır. Aracını satmama sözüne ÖTV indirimi. Örneğin, 3 yıl aracını satmama sözüne %40, 4 yıl satmama sözüne %50, 5 yıl satmama sözüne ise %70 ÖTV indirimi olacak şekilde olabilir. Bu yıllar ve indirimler değiştirilebilir. Ama ana şart bu olmalıdır. Tabi anlaşılan süreden önce arabasını satmak isteyen olursa, sattığı günkü ötv farkı miktarı kadar ödeme yapar satar.

Bu tür değişiklik hem halk hem devlet için iyi olacaktır. Biliyorsunuz araba ve elektronik aletler konusunda ülke olarak çok cari açık veriyoruz. Tüketici bir toplum olduğumuz için bunu engellemek için üretim yapmayıp fiyatlara ekstra vergiler ve zorluklar getiriyoruz. Bu şart ile arabayı alan kişi hemen aracını değiştiremeyecektir. Buda hem devletin cari açık politikası için hemde ucuzlayan araba fiyatları ile halkın yararına olacaktır.

Ayrıca bu sistem al-satçıların önünde kesecektir. Bu sayede 2. El araç fiyatlarıda düşecektir.

Sonuç olarak direk ÖTV indirimi veya kademeli indirim gelecek arkadaşlar. İnşallah devletimizin ve halkımızın yararına olur.

YORUMLAR

  1. Millet büyük sürprizler yaşayacak : )
    Bitcoin taktiği gibi “yüksekten ver, alttan topla” veya “çip yok ayağına eldekileri yüksek fiyattan sat, elektrikliye mevbur et” : ))) Yav ne biçim bi dünyada yaşıyoruz biz.

    2001 krizi varmış, ekonomik düzenlemelerle birlikte vergiler kalkınca neler olmuş millet bi araştırsın. Ev ve araç alıp uzun vadede kar yapmayı düşünenler iyi düşünsünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.